Sprawdzili odzież i akcesoria sportowe. Niepokojące wyniki badań
Inspekcja Handlowa sprawdziła odzież, pościel i akcesoria do ćwiczeń pod kątem obecności szkodliwych substancji. Zakwestionowano niewiele produktów, ale wśród nich znalazły się marki znanych sieci handlowych.
Andrzej Mandel
2024-10-04, 11:30
Inspekcja Handlowa skontrolowała pościel, odzież, obuwie, wyroby galanteryjne, dodatki krawieckie i akcesoria do ćwiczeń pod kątem niebezpiecznych chemikaliów. W 7 proc. spośród przebadanych 165 partii produktów stwierdzono podwyższoną zawartość niebezpiecznych chemikaliów.
"Wszystkie inspektoraty Inspekcji Handlowej w 2023 r. skontrolowały, czy produkty dostępne na rynku nie zawierają zakazanych substancji chemicznych lub dopuszczonych do obrotu z ograniczeniami. Eksperci w Laboratorium UOKiK w Łodzi zbadali łącznie 165 partii pościeli, odzieży, obuwia, wyrobów galanteryjnych, dodatków krawieckich i akcesoriów do ćwiczeń" - podał w komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).
Sprawdzone zostały produkty oferowane przez 154 przedsiębiorców: 16 producentów, 4 importerów, 17 hurtowni i 117 placówek handlu detalicznego.
Produkty z Lidla i Carrefoura wśród zakwestionowanych wyrobów
Nieprawidłowości zostały stwierdzone wśród 12 ze 165 partii kontrolowanych produktów. Badano pod kątek niklu 20 partii metalowych dodatków krawieckich i odzieży z takimi dodatkami. Badania na zawartość formaldehydu wykonano na ponad 100 partiach pościeli, a zawartość kadmu i ołowiu badano w 25 partiach odzieży, obuwia i wyrobów galanteryjnych ze sztucznej skóry. Zbadano też poziom ftalanów w ponad 20 partiach akcesoriów do ćwiczeń z tworzyw sztucznych (lub z elementami z plastików).
REKLAMA
W ośmiu partiach akcesoriów do ćwiczeń (chodzi o piłki, mata, skakanka, hantle) stwierdzono przekroczoną zawartość ftalanów. Największe przekroczenie, na poziomie ponad 32 proc., stwierdzono w hantlach do ćwiczeń; dopuszczalna zawartość to nie więcej niż 0,1 proc. W przypadku czterech partii pościeli wykryto przekroczone stężenie formaldehydu. Największe przekroczenie, powyżej 600 mg/kg, odkryto w jednym z kompletów pościeli. Dopuszczalne stężenie to nie więcej niż 75 mg/kg.
Wśród zakwestionowanych produktów znalazła się znana marka - piłka do ćwiczeń Crivit sprzedawana przez sieć Lidl miała znacząco przekroczony poziom ftalanów. Zbyt dużo ftalanów było też w piłce marki Pilate Ball i w piłce Trizand. Przekroczony poziom tych substancji był też w macie fitness do jogi z planem ćwiczeń dystrybuowanej przez Fun&Sport Sp. z o.o. Piłki gimnastyczne w ogóle miały problem z przechodzeniem kontroli - podpadła też piłka FitNordic dostępna w sklepach Carrefour. Do tego doszła jeszcze piłka marki SAM PARTNER. Wszystkie te produkty miały przekroczony dopuszczalny poziom ftalanów.
Zakwestionowano też pościele - np. marki Dream Line i produkt firmy Faro Textylia. Miały one przekroczone poziom formaldehydów.
Cykliczne kontrole
UOKiK wyjaśnił, że kontrole zawartości niektórych substancji chemicznych odbywają się cyklicznie i są kontynuowane również w tym roku. Przedsiębiorcy do kontroli typowani są na podstawie analizy rynku, wyników poprzednich kontroli, sygnałów od konsumentów lub innych uczestników rynku.
REKLAMA
Efektem kontroli były też cztery decyzje zakazujące przedsiębiorcom dalszej sprzedaży produktów oraz 12 decyzji zobowiązujących przedsiębiorców do zwrotu kosztów przeprowadzonych badań laboratoryjnych.
"Inspekcja Handlowa przekazała informacje o nieprawidłowościach do właściwych miejscowo organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która może działać w ramach własnych kompetencji, a także skierowała 5 pism z wnioskami pokontrolnymi do producentów, importerów lub dostawców zakwestionowanych produktów. W efekcie kontroli większość przedsiębiorców podjęła działania naprawcze, np. zakwestionowane produkty zostały wycofane ze sprzedaży" - poinformował UOKiK.
Pełne zestawienie kontrolowanych produktów można znaleźć na stronie UOKiK.
Czytaj także:
- Setki milionów kary dla Kii. UOKiK wydał oświadczenie, koncern odpowiada
- Coca Cola i Teva wśród firm objętych postępowaniami UOKiK. Jest komunikat
PAP/UOKiK/AM
REKLAMA
REKLAMA