Polscy żołnierze nie przerywają misji ONZ w Libanie. Wydano specjalne rekomendacje
Polscy żołnierze nie wycofują się z Libanu - przekazał rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Jacek Goryszewski. W kraju pozostają także siły wszystkich innych państw tworzących pokojowy kontyngent ONZ.
2024-10-07, 12:55
W Libanie w ramach UNIFIL - pokojowej misji ONZ, stacjonuje Polski Kontyngent Wojskowy. Usunięcia wojsk międzynarodowych stacjonujących w Libanie chciał Izrael. Wniosek ten został jednak odrzucony przez ONZ - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych podpułkownik Jacek Goryszewski.
Podkreślił, że decyzji o wycofaniu żołnierzy nie podjęto ani na poziomie misji UNIFIL, ani państw wchodzących w jej skład. - Taka decyzja musi być podjęta na szczeblu polityczno-wojskowym - wyjaśnił.
Podpułkownik Goryszewski zaznaczył, że żadne z 50 państw uczestniczących w misji UNIFIL w Libanie nie wycofało swoich żołnierzy. Pojawiały się takie pogłoski o decyzji Holandii, jednak ten kraj wystawił do tego kontyngentu tylko jednego żołnierza. Jak zapewnił rzecznik, także i ten wojskowy nie został ewakuowany.
Posłuchaj
Polscy żołnierze nie wycofują się z Libanu. Izrael skierował do ONZ żądanie usunięcia wojsk międzynarodowych z tego państwa - relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR) 0:46
Dodaj do playlisty
REKLAMA
Polscy wojskowi zostają w Libanie. Wydano rekomendację
Rzecznik zaznaczył, że żołnierze pełniący misję w Libanie mają rekomendację, aby bez potrzeby nie opuszczać bazy. Podczas nalotów i ataków rakietowych żołnierze sił pokojowych mają przebywać w schronach.
- Żołnierze pozostają, wykonują swoje zadania mandatowe w zakresie takim, jakim mogą - podkreślił ppłk Jacek Goryszewski.
Zaniepokojenie działaniami Izraela
Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ w Libanie (UNIFIL), w skład których wchodzą między innymi polscy żołnierze, wyraziły w niedzielę głębokie zaniepokojenie z powodu "ostatnich działań" izraelskiego wojska w bezpośrednim sąsiedztwie ich pozycji na południu Libanu.
Izrael od dwóch tygodni intensywnie bombarduje Liban, a od wtorku prowadzi operację lądową na południu tego kraju, podkreślając, że jego celem są terroryści Hezbollahu - wspieranej przez Iran organizacji, która od dekad z różną intensywnością walczy z Izraelem.
REKLAMA
Czytaj także:
- Liban to "izraelski Wietnam". Lata okupacji skończyły się fiaskiem
- Izrael zapowiada kolejne ataki na Liban. Cywile wezwani do ewakuacji
- Siły USA w podwyższonej gotowości po nalotach Izraela na Liban
Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ (UNIFIL) działają w Libanie od 1978 roku na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa. Celem misji, która była kilkakrotnie modyfikowana, jest monitorowanie sytuacji na granicy izraelsko-libańskiej i wspieranie stabilności w regionie. Obecnie misja składa się z około 10 tys. żołnierzy i 800 cywilów.
Pod koniec sierpnia Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie zagłosowała za przedłużeniem misji o kolejny rok.
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA