Posłowie chcą odwołać Czabańskiego. "Doszło do konfliktu interesów"
Do Sejmu wpłynął wniosek o odwołanie przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego. Jeżeli w czwartek zostanie on pozytywnie rozpatrzony przez Komisję Kultury i Środków Przekazu, posłowie już w piątek będą mogli zagłosować za zmianą szefa RMN.
2024-10-07, 18:00
Przewodniczący komisji kultury poseł Piotr Adamowicz powiedział Polskiemu Radiu, że Krzysztof Czabański miał złamać zakaz łączenia funkcji szefa Rady Mediów Narodowych z uczestniczeniem "w podmiocie będącym dostawcą usługi medialnej lub producentem radiowym i telewizyjnym".
- Wniosek jest bardzo obszerny, zawiera trzy dogłębne analizy prawne. To ponad 150 stron analiz prawnych świadczących o tym, że pan Krzysztof Czabański dopuścił się złamania ustawy o RMN, w związku z czym wniosek jest jak najbardziej zasadny - mówił Adamowicz.
Dodał, że wniosek będzie rozpatrywany w czwartek o godz. 16. - Jeżeli zostanie pozytywnie zaopiniowany to nie wykluczam takiego scenariusza, że trafi on już w piątek pod obrady Sejmu i będzie głosowanie za odwołaniem pana Czabańskiego z funkcji członka RMN - wyjaśniał przewodniczący komisji.\
Posłuchaj
REKLAMA
"Doszło do konfliktu interesów"
Piotr Adamowicz powiedział, że Krzysztof Czabański, zasiadając we władzach Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego, ma kontrolę nad częścią prawicowych mediów.
- Doszło do konfliktu interesów. Czabański jest powiązany ze spółkami, które mają wpływ na media. A członkiem RMN nie powinna być osoba, która ma wpływ na media. Takie są przepisy, takie są zasady - oznajmił Piotr Adamowicz.
Posłuchaj
REKLAMA
Krzysztof Czabański jest jednym z trojga delegatów Prawa i Sprawiedliwości w pięcioosobowej Radzie Mediów Narodowych.
- Nowa ustawa medialna. "Uzdrowi sytuację mediów, także publicznych"
- 60 tys. zł grzywny. Szef KRRiT ukarany ws. koncesji dla TVN Style
- 700 mln zł dla TVP i Polskiego Radia. Jest decyzja sejmowej komisji
IAR/łl
REKLAMA