Obawiają się więzienia. Polacy walczący w Ukrainie nie kryją niepokoju

Projekty ustaw o niekaraniu polskich ochotników walczących z Rosją w Ukrainie były prezentowane w czasie dwóch ostatnich lat. Sytuacja się jednak nie zmienia, a sejmowej projekty upadły z powodów politycznych i wzajemnych animozji - pisze w poniedziałek Onet.

2024-10-08, 10:35

Obawiają się więzienia. Polacy walczący w Ukrainie nie kryją niepokoju
W Siłach Zbrojnych Ukrainy służą ochotnicy z innych państw. Foto: Sztab Główny Sił Zbrojnych Ukrainy

Polskim ochotnikom walczącym w Ukrainie, którzy zdecydują się wrócić do kraju, wciąż grozi kara do pięciu lat więzienia. Jak podało Ministerstwo Obrony Narodowej, nie toczą się obecnie żadne prace w tej sprawie. O kwestii abolicji dla ochotników pisze w poniedziałek Onet. Portal przypomniał, że sytuację miały już wcześniej uregulować przedstawiane w Sejmie projekty.

Gdy pojawił się ponadpartyjny projekt przedstawiony w 2022 r., nie został przyjęty ze względu na fakt, że inicjatywa wyszła z PO. Gdy pod koniec 2022 r. pojawiła się nowa propozycja, także nie zyskała aprobaty, tym razem podobno przez osobiste animozje.

Brak działań MON

Według ustaleń Onety projekt nazwany "Ustawa o wyłączeniu odpowiedzialności karnej za podjęcie służby w Siłach Zbrojnych Ukrainy" nie został uchwalony przez niechęć Elżbiety Witek, ówczesnej marszałek Sejmu, do posła Michała Dworczyka, sprawozdawcy ustawy.

W kwietniu bieżącego roku resort obrony narodowej poinformował, że "nie toczą się żadne prace dotyczące zmiany obowiązującego stanu prawnego regulującego zagadnienia służby obywateli polskich w obcej armii lub obcej organizacji wojskowej".

REKLAMA

Wsparcie w obronie granic Ukrainy

Jak czytamy w projekcie z 19 grudnia 2022 r., "przyjęcie przez obywatela polskiego służby w Siłach Zbrojnych Ukrainy nie rodzi odpowiedzialności organów Rzeczypospolitej Polskiej za następstwa podjęcia tej służby". W uzasadnieniu projektu napisano, że ma on za zadanie dostosowanie przepisów obowiązujących obywateli, którzy chcą w ten sposób wesprzeć Siły Zbrojne Ukrainy w obronie integralności terytorialnej państwa i demokratycznego porządku prawnego ukraińskiego państwa oraz przeciwdziałać agresywnej polityce rosyjskiej.

Pod projektem podpisała się wówczas szeroko cała klasa polityczna, zarówno posłowie PiS, KO, Lewicy, Koalicji Polskiej-PSL, Polski 2050 oraz PPS.

Kara pozbawienia wolności

Obecne przepisy zezwalają na służbę polskich obywateli w siłach zbrojnych innych państw tylko za zgodą szefa MON. Jak wskazywali autorzy projektu, to każdorazowo wymaga długotrwałej procedury. Wstąpienie do służby w obcym wojsku bez zgody jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Czytaj także:

IAR, Onet, PAP/pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej