Decyzja w sprawie 800+. Jest plan na najbliższe 3 lata

Resort finansów opublikował "Średniookresowy plan budżetowo-strukturalny" na lata 2025-2028. Znajdziemy w nim informacje, jak rząd chce zredukować deficyt finansów sektora publicznego. Wiadomo, co z programem 800+.

Andrzej Mandel

Andrzej Mandel

2024-10-10, 11:51

Decyzja w sprawie 800+. Jest plan na najbliższe 3 lata
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/New Africa

W najbliższych latach rząd będzie musiał ograniczać deficyt finansów publicznych i sprowadzić go do poziomu poniżej 3 proc. PKB. Wyzwanie będzie dość trudne, z uwagi na wysoki poziom zadłużenia spowodowany wsparciem gospodarki w czasie pandemii.

800+ nie będzie waloryzowane

Ministerstwo Finansów opublikowało "Średniookresowy plan budżetowo-strukturalny na lata 2025-2028", w którym przedstawiono zarówno uwarunkowania, jak i plany na ograniczanie deficytu finansów publicznych.

"W całym okresie Planu istotnym wyzwaniem będzie konieczność poniesienia wysokich wydatków obronnych, w tym inwestycji obronnych, przy jednoczesnym redukowaniu nadmiernego deficytu" - czytamy.

Środki na obronność będą musiały być uzyskane kosztem innych części sektora publicznego i gospodarki. Ministerstwo Finansów jasno nakreśla, że redukcję deficytu będą wspierać, na przykład "utrzymanie nominalnych wartości świadczenia wychowawczego (program Rodzina 800 plus) oraz świadczeń rodzinnych na stałym poziomie".

REKLAMA

Oznacza to, że program 800+ będzie co roku nominalnie tracić na wartości, a pomysły Lewicy, by waloryzować świadczenie wychowawcze co roku, nie znalazło poparcia w koalicji rządzącej.

Zamrożenie progów podatkowych i kwoty wolnej

Dla tych, którzy spodziewali się, że rząd podwyższy kwotę wolną od podatku i będzie waloryzować progi podatkowe, też nie ma dobrych wiadomości. Rząd zamierza wesprzeć redukcję deficytu utrzymaniem progów PIT i kwoty wolnej od podatku na niezmienionym poziomie.

Oznacza to, przy ciągłym wzroście płac nominalnych więcej osób będzie przekraczać próg podatkowy (120 tys. zł dochodu rocznie) i płacić od nadwyżki dochodów ponad progiem podatek 32 proc. zamiast 12 proc.

Utrzymanie progów i kwoty wolnej na niezmienionym nominalnie poziomie ma wesprzeć redukcję deficytu o 0,3 proc. PKB.

REKLAMA

Dla napędzenia wzrostu gospodarczego rząd zamierza utrzymać inwestycje publiczne na wyższym poziomie w relacji do PKB niż przed wprowadzeniem Planu i wyższym niż średnia UE. Inwestycje mają być wspierane przez środki z UE.

Czytaj także: 

mf.gov.pl/AM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej