"Sztuczna inteligencja jest tylko narzędziem, a stwarzane przez nią zagrożenia zależą tylko od ludzi" - powiedział ekspert z AGH

- Sztuczna inteligencja (AI) jest dziś informatycznym narzędziem. A obawy wielu ekspertów wobec AI wynikają z założenia, że to narzędzie może być w różnych sposób wykorzystane. Ale to już zależy tylko od moralnej postawy naukowców - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Adrian Horzyk z Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie.

2024-10-12, 19:00

"Sztuczna inteligencja jest tylko narzędziem, a stwarzane przez nią zagrożenia zależą tylko od ludzi" - powiedział ekspert z AGH
Sztuczna inteligencja - sprzymierzeniec człowieka, którego trzeba kontrolować . Foto: shutterstock / PrimSeafood

Posłuchaj

prof. Adrian Horzyk, Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie gościem Polskiego Radia 24 (Temat dnia) 20:04
+
Dodaj do playlisty

 

Gość audycji powiedział, że e-learning, czyli uczenie maszynowe za pomocą sieci neuronowych, to jest proces wzorowany na ludzkiej technice nauki. Chodzi o jej utrwalanie za pomocą przykładów i analizy. Sieci neuronowe mają zdolność do przekształcania danych i przenoszenia ich do innych przestrzeni, gdzie jest im łatwiej dokonywać ich oceny i praktycznego wykorzystania.

- Sieci neuronowe składają się z różnego typu cyfrowych, sztucznych neuronów, które mają określone parametry, które można wykorzystać w procesie nauki. To uproszczony model funkcjonowania ludzkiego mózgu. Na razie to dość nieskomplikowane imitowanie pracy biologicznych neuronów - powiedział prof. Adrian Horzyk.

W jego opinii warto pamiętać, że podwaliny pod naukę o sztucznej inteligencji i sieciach neuronowych stworzyli jeszcze w XX wieku naukowcy z wielu dziedzin, od biologów, poprzez fizyków, aż po informatyków i ekspertów komputerowych. Ale tegoroczni nobliści Hopfield i Hinton bardzo przyczynili się do tworzenia podstaw rozwoju AI. Opracowali odpowiednie algorytmy, które są dziś popularne i wykorzystywane do programowania sieci neuronowych.  

REKLAMA

- Nie istnieje do tej pory Nobel z informatyki, a teoretyczne badania nad sztuczną inteligencją (AI) były od początku prowadzone przez fizyków. Potem zostały uzupełnione o wyniki badań medycznych i biologicznych - powiedział gość audycji. 


 


* * *

Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: prof. Adrian Horzyk z Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie
Data emisji: 12.10.2024
Godzina emisji: 18.30


PR24/SW/kmp

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej