Breakdance niebezpieczny dla zdrowia? Chodzi o "dziurę headspinową"

Podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu zadebiutował breakdance. Jak wiadomo, ważnym elementem tego tańca jest wykonywanie obrotów na głowie. To zaś może być zgubne dla zdrowia.

2024-10-16, 21:50

Breakdance niebezpieczny dla zdrowia? Chodzi o "dziurę headspinową"
Breakdance niebezpieczny dla zdrowia?. Foto: PAP/DPA/Matthias Bein

Na łamach akademickiego czasopisma "BMJ Journals" opisano historię sportowca, który przez 20 lat uprawiał breakdance. Od pewnego czasu skarżył się on na silne bóle głowy. Co więcej, przed każdym wyjściem z domu zakładał czapkę. Po co? Aby ukryć zgrubienie na czubku głowy.

Duńscy naukowcy opublikowali raport, z którego wynika, że dolegliwości sportowca wynikają bezpośrednio z dyscypliny, którą uprawia. Chodzi o ruch "headspin" - czyli wykonywanie obrotów na głowie, coś, co jest typowe dla breakdance'u. To z kolei prowadzi do powstawania guza na czubku głowy. Powód? Nadmierne tarcie głowy o podłoże.

Sportowiec, który skarżył się na dolegliwości, uprawiał breakdance przez niemal 20 lat. Tak długi czas nie mógł pozostać niezauważony dla organizmu. Tak mocno obciążał czaszkę i skórę głowy, że spowodowało to stan zapalny i zgrubienie.

Tzw. "dziura headspinowa" może wymagać interwencji chirurgicznej.

REKLAMA

Igrzyska stają na głowie. Breaking nową dyscypliną olimpijską

Breakdance zadebiutował na letnich igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Taniec breakdance narodził się w latach 70. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Wywodzi się z kultury hip-hopu, ulic i blokowisk nowojorskiego Bronxu.

Charakteryzuje go duża liczba elementów siłowo-sprawnościowych oraz kroki wykonywane "w parterze", czyli z rękami i nogami na ziemi. Znaczącą rolę odgrywa także dobór muzyki.

washingtonpost.com/poradnikzdrowie.pl/PAP/pr24.pl/pb/wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej