Czy Polskę dotkną zmiany klimatyczne? "To dzieje się już dziś"

- Coraz bardziej dociera do nas, że katastrofa klimatyczna jest problemem o wymiarze globalnym, który również nas dotyka, jednak z drugiej strony nie jesteśmy gotowi działać na dużą skalę, tak by przeciwstawić się temu zjawisku - mówiła w Polskim Radiu 24 Julia Orłowska z Polskiej Akcji Humanitarnej.

2024-10-17, 20:19

Czy Polskę dotkną zmiany klimatyczne? "To dzieje się już dziś"
Coraz częściej występuje zjawisko następujących po sobie susz i powodzi . Foto: Shutterstock/stu.dio

Hasła takie jak "Uratujmy Ziemię" czy "Nie ma planety B" dają nam poczucie, że w obliczu katastrofy klimatycznej wszyscy jesteśmy równi. To nie jest prawda. Nawet w tym samym regionie nie wszyscy doświadczają skutków związanych ze zmianą klimatu w ten sam sposób. Grupy o niskich dochodach, zmarginalizowane, dyskryminowane i pozbawione praw obywatelskich są szczególnie dotknięte kryzysem klimatycznym, który pogłębia już istniejące nierówności w obrębie i pomiędzy pokoleniami, społecznościami i krajami na całym świecie.

Julia Orłowska przyznała, że wzrasta świadomość społeczna zmian klimatycznych, jednak wciąż nie motywuje to nas do zdecydowanego działania. - Bardzo często funkcjonujemy w narracjach mówiących, by działać dla przyszłych pokoleń. To są słuszne hasła, jednak te zjawiska, generowane przez katastrofę klimatyczną, dzieją się już dziś, dzieją się od dziesięcioleci, tylko Polska jest w takim regionie świata, że tych największych skutków katastrofy klimatycznej jeszcze nie odczuwała - zauważyła.

Posłuchaj

Julia Orłowska o konsekwencjach zmian klimatycznych (Zmiana klimatu) 22:40
+
Dodaj do playlisty

Jak zwróciła uwagę ekspertka, katastrofa klimatyczna dotyka szczególnie mocno ludzi o niskich dochodach, ludzi zmarginalizowanych czy pozbawionych praw obywatelskich. - Katastrofa w nieproporcjonalnie silniejszy sposób dotyka państwa np. Afryki Subsaharyjskiej, głównie państwa globalnego Południa. Tak jak w Europie dopiero zaczynamy dostrzegać skutki zmian klimatu, tak państwa znajdujące się na globalnym Południu skutki zmian odczuwają już od kilkudziesięciu lat. Sama liczba katastrof neutralnych zwiększyła się w ciągu ostatnich 50 lat około pięciokrotnie, co jest ogromną zmianą - podkreśliła.

Czytaj także:

Wieloletnie badania i obserwacje pokazują, że zmienia się następowanie pór roku. Na to wszystko reagują również rośliny, które są najlepszymi wskaźnikami zmian zachodzących w przyrodzie i uzupełnieniem danych meteorologicznych. Tegoroczna susza była jedną z największych w ostatnich kilkunastu latach. Szczególnie w centrum i na wschodzie kraju ma to wpływ na niższe plony. Powódź, która we wrześniu dotknęła rejon południowo-zachodniej Polski, największe szkody wywołała w Głuchołazach, Stroniu Śląskim i Kłodzku. Usuwanie skutków klęski żywiołowej potrwa wiele miesięcy.

Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzi: Marta Hoppe
Gość: Julia Orłowska (Polska Akcja Humanitarna)
Data emisji: 17.10.2024
Godzina emisji: 19.06

 


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej