Van Gogh wraca do Holandii. Mieszkańcy zebrali pieniądze na obraz

Obraz "Głowa kobiety" Vincenta van Gogha został zakupiony przez Muzeum Północnej Brabancji w Den Bosch. Sytuacja jest o tyle wyjątkowa, że pieniądze na zakup obrazu słynnego Holendra zebrali m.in. mieszkańcy. 

2024-10-21, 12:54

Van Gogh wraca do Holandii. Mieszkańcy zebrali pieniądze na obraz
Obraz "Głowa kobiety" wraca do Holandii. Potrzebną kwotę w dużej części zebrali mieszkańcy. Foto: MALCOLM PARK / Avalon / FB / Het Noordbrabants Museum

Dzieło zostało zakupione od prywatnego brytyjskiego kolekcjonera za kwotę 8,5 mln euro. Uprzednio Brytyjczyk przebił na aukcji ofertę złożoną przez muzeum. 

"Świetna wiadomość! Georgina zostaje w domu! Dzięki ponad 3000 darczyńców to dzieło będzie błyszczało wiecznie w Brabancji" - napisano na stronie muzeum na Facebooku.


Brakowało ponad 2 mln

Do sfinalizowania oferty za obraz muzeum potrzebowało dodatkowych 2,6 mln euro. To dokładnie tyle, ile wynosi liczba mieszkańców Północnej Brabancji. Oznaczało to, że jeśli każdy z nich wpłaci po 1 euro, to kwota wystarczy na zakup dzieła. 

REKLAMA

Mieszkańcy i firmy zaczęły przekazywać darowizny. Szybko uzbierano potrzebną kwotę. 

"Dziękujemy wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Osiągnęliśmy to wspólnie i w ten sposób zachowaliśmy kawałek historii na przyszłość" - czytamy na stronie internetowej Muzeum Północnej Brabancji.

Sam obraz ma z kolei duże znaczenie dla mieszkańców regionu. Van Gogh uwiecznił na nim Georginę de Groot. Kobieta była córką rolnika, który mieszkał w tamtejszej wsi Nuenen.

Obraz jest nazywany Mona Lisą Brabancji. Przydomek wziął się z wyglądu namalowanej kobiety, która cechuje się przenikliwym spojrzeniem. We wspomnianym muzeum jest już 11 obrazów wielkiego holenderskiego artysty. 

REKLAMA

Jak podkreśla muzeum, jest to największy zakup w historii tej instytucji. 

- Jest mi bardzo miło, że tak wiele osób prywatnych wsparło zakup tego obrazu. Świadczy to o szerokim poparciu dla tego zakupu. Częściowo dzięki znacznemu wkładowi Ministerstwa Oświaty, Kultury i Nauki obraz pozostanie eksponowany dla wszystkich. Jest to ważne dla Holandii, Brabancji i bogatej historii, jaką niesie ze sobą - stwierdził minister edukacji, kultury i nauki Holandii Eppo Bruins. 

Czytaj także:

IAR/egz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej