Prosty test powie wiele o twoim zdrowiu. "Widać już na pierwszy rzut oka"

- Test polega na tym, by przy wyprostowanych nogach schylić się do stóp. To pokaże nasz stopień ewentualnego braku rozciągliwości, co wynika z diety, stylu pracy, braku ćwiczeń i sportu - powiedział w Polskim Radiu 24 fizjoterapeuta Adam Wiśniewski. 

2024-10-23, 20:00

Prosty test powie wiele o twoim zdrowiu. "Widać już na pierwszy rzut oka"
Rozciąganie ciała jest koniecznością, przy siedzącym trybie pracy.Foto: Shutterstock

Gość audycji przypomniał, że dla ludzkiego organizmu rozciąganie jest czymś naturalnym. To bardzo ważne, ponieważ poprawia krążenie krwi i uelastycznia stawy. Dziś to właśnie stres powoduje nawyk garbienia się i kurczenia, bo układ nerwowy staje wtedy w pozycji "do walki" lub "do ucieczki". A wtedy się napinamy i "zamykany naszą postawę", co po latach ma negatywny wpływ m.in. na mięśnie karku. To zmienia także tempo krążenia krwi w organizmie, a nasze mięśnie powoli tracą elastyczność, bo zbyt długo siedzimy. Zmienia się także pozycja miednicy i klatki piersiowej gdy stoimy wyprostowani.


Posłuchaj

Rozciąganie niezbędne dla każdego (Samo zdrowie) 24:52
+
Dodaj do playlisty

 

- U osoby, które codziennie spędza 8 godzin za biurkiem, widać wyraźne zmiany postawy już na pierwszy rzut oka. Mięśnie brzucha są wtedy nadmiernie rozluźnione, a ciało jest jakby "zawieszone" na kręgosłupie, bo mięśnie mniej modelują całą sylwetkę niż powinny. Widać także ugięte nogi, ponieważ ten zakres ruchu nie był zbyt potrzebny przy siedzącym trybie pracy - wyjaśniał Adam Wiśniewski. 

Ekspert przypomniał, że taka postawa i mała praca mięśni, ma potem negatywny wpływ w postaci bólu stóp i nóg, a zwłaszcza kręgosłupa.

REKLAMA

Oczywiście jest i druga strona medalu: osoby które zawodowo zajmują się np. tańcem, mają objawy hipermobilności. To też ma negatywny wpływ na stawy, bo wykorzystują większy stopień zgięcia ciała. Ale wiele osób ma wrodzona wadę, która powoduje że mają gibkość wynikająca z mniejszej ilości kolagenu na rzecz elastyny w wiązadłach stawowych, co też negatywnie wpływa na cały organizm.        

 - Brak rozciągłości mięśni i kręgosłupa, wynikający z siedzącego sposobu pracy, może mieć groźny wpływ na takie choroby jak: cukrzyca i wszelkie odmiany chorób krążeniowo-naczyniowych. To jest cena za naszą wygodę i brak aktywności fizycznej - powiedział Adam Wiśniewski.  

***

Audycja: Samo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: Adam Wiśniewski fizjoterapeuta
Data emisji: 23.10.2024
Godzina emisji: 19.33

PR24/sw

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej