Jak uniknąć żylaków nóg? "To nie jest tylko defekt kosmetyczny"

- Żylaki nóg są wypadkową stylu życia i pracy, genetyki po rodzicach, ale także zjawisk biologii. To problem, który dotyka 70 procent kobiet i 50 procent mężczyzn - powiedziała w Polskim Radiu 24, dr Agnieszka Wolska, chirurg specjalizujący się w leczeniu żylaków.

2024-09-23, 20:00

Jak uniknąć żylaków nóg? "To nie jest tylko defekt kosmetyczny"
Operacja żylaków.Foto: PAP / Rafał Guz

- Warto leczyć żylaki, dlatego bo są objawem przewlekłej niewydolności żylnej. Jest to choroba, która można i trzeba wyleczyć. A nieleczone żylaki powodują owrzodzenie żył i rany, które pojawiają się u osób po 50. i 60. roku życia - mówiła dr Agnieszka Wolska.

W opinii dr Wolskiej żylaki nie są tylko defektem kosmetycznym, bo "nieładnie wyglądają" bo to jest choroba, która powinna być leczona. Prowadzi do zakrzepicy żylnej oraz zatorów w płucach. 

Jak ocenić żylaki?

- Jest międzynarodowa skala, która pokazuje stopień zaawansowania tej choroby. Zarówno "pajączek" pod skórą jest już żylakiem, ale w bardzo wczesnej postaci. Są też żylaki siatkowate, ale także poza pniowe, które widzimy u pacjentów. Ale one nie są wynikiem niewydolności głównych pni żylnych. I wtedy te żylaki wymagają intensywnego leczenia wewnątrz naczyniowego. Ważna jest ocena stopnia choroby i wyboru jej leczenia - wyjaśniła dr Agnieszka Wolska.

Zdaniem dr Agnieszki Wolskiej nie ma leków na żylaki, ale są specyfiki, które pozwolą znieść negatywne objawy z nimi związane, takie jak uczucie ciężkości, obrzęków.

REKLAMA

Jak powstają żylaki?

Choroba powstaje z powodu zbyt małej ilości ruchu, siedzącego trybu życia, długiej pracy na stojąco. Potrzebna jest aktywność fizyczna, zwłaszcza po pracy przy komputerze warto np. po powrocie do domu iść na spacer. 

Bardzo często zmiany w żyłach są efektem zbyt małego nawodnienia organizmu. Dotyczy to szczególnie sytuacji po podróży, gdy krew zalega w żyłach. Bardzo szkodzi też palenie papierosów.

Nie znaleziono w ludzkim genomie genu odpowiedzialnego za żylaki, ale jeżeli występowały u rodziców, to istnieje duże ryzyko, że pojawią się w pewnym wieku także u ich dzieci.  


***

REKLAMA

Audycja: Samo zdrowie
Prowadzący: Małgorzata Telmińska
Gość: dr Agnieszka Wolska
Godzina emisji: 19.33
Data emisji: 23.09.24


PR24/sw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej