Gigantyczne złoża złota na Węgrzech. Odkryto coś jeszcze
Na Węgrzech odkryto olbrzymie złoża złota. Węgrzy chcą szybko uruchomić wydobycie i stać się jednym z największych producentów tego kruszcu. Obok złota jest też srebro.
2024-10-24, 16:26
W górach Börzsöny w północnej części Węgier odkryto olbrzymie złoża złota i srebra. Według portalu divany.hu mogą to być jedne z największych złóż na świecie. Z pomiarów wynika, że na głębokości 2,1 km może być po ok. 9 tys. ton każdego z tych metali. Wartość szacowana jest nawet na 720 mld euro.
Węgry chcą wydobyć 1000 ton złota w 12 lat
Węgrzy nie zasypują gruszek w popiele i już szykują się do wydobycia. Firma Börzsöny Aranybánya Concession Mining Company przygotowała już plany zakładające wydobycie w ciągu najbliższych 12 lat 1000 ton złota i takiej samej ilości srebra. Przy czym pierwsze sztabki mają opuścić kopalnię dopiero za 6-7 lat, więc planowane wydobycie jest na poziomie nawet 200 ton rocznie.
Stawiałoby to Węgry na pozycji jednego z największych producentów złota i dość znacząco zwiększyłoby to podaż tego metalu na świecie. Obecnie produkuje się ok. 5 tys. ton złota rocznie, z czego ok, 1,5 tys. pochodzi z recyklingu. Największymi producentami są Chiny, Australia, USA i Rosja, a z wydobyciem na poziomie 200 ton Węgry byłyby piątym producentem zaraz za Rosją.
W przypadku srebra taki poziom wydobycia plasowałby Węgry daleko za liderami - Meksykiem, Peru, Chinami i Polską.
REKLAMA
Węgry - niegdyś lider produkcji złota
Jak zauważa serwis Business Insider, Węgry już kiedyś były liderem produkcji złota w Europie. Między XIII a XVI wiekiem z węgierskich kopalni pochodziło 80 proc. europejskiej produkcji metali szlachetnych - rocznie produkowano tam wtedy ponad tonę złota i dziesięć ton srebra.
Samo znalezienie złóż nie oznacza jednak, że Węgry na pewno będą wydobywać metale szlachetne. Może się okazać, że wydobycie złota i srebra jest nieopłacalne.
Czytaj także:
- Kolejne zakupy. NBP powiększył rezerwy złota
- Rosja szuka dodatkowych dochodów. Nakłada podatek na złoto
- Srebro rekordowo drogie i prędko nie stanieje. Powodem "elektryki"
Business Insider/Divany.hu/AM
REKLAMA