Srebro rekordowo drogie i prędko nie stanieje. Powodem "elektryki"

Srebro sięgnęło w wakacje najwyższych cen od dziesięciu lat. Uncja tego kruszcu kosztowała ponad 31 dolarów - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. Eksperci oceniają, że rekordowo wysokie ceny metalu mogą utrzymać się nawet do końca roku, a wszystko przez samochody elektryczne. 

2024-08-02, 08:24

Srebro rekordowo drogie i prędko nie stanieje. Powodem "elektryki"
Eksperci liczą na stabilizację cen srebra na wysokim poziomie do końca roku. Foto: Maxx-Studio/ Shutterstock

Srebro drożeje znacząco od początku roku - stwierdził "Tygodnik Gospodarczy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). W lutym br. cena za uncję wahała się blisko 23 dol., podczas gdy w maju wynosiła już 27,9 dol., co daje wzrost o 17 proc. W maju br. wzrost rok do roku wyniósł z kolei 26 proc. - zauważono.

W wakacje kurs srebra zaczął rosnąć szybciej, a ceny na giełdach sięgnęły najwyższego poziomu od dziesięciu lat. Za jedną uncję tego metalu trzeba było zapłacić ponad 31,2 dolarów. W lipcu rekordowy kurs wystąpił odnotowano dwukrotnie - 5 i 16, zaś 11 lipca cena była jeszcze wyższa - 31,5 dolara za uncję. 

Srebro rekordowo drogie. Wszystko przez samochody elektryczne i indywidualnych inwestorów

Cena srebra może ustabilizować się w najbliższym czasie na poziomach z czerwca, tj. między około 29 a 31 dolarów za uncję - przewidują eksperci ankietowani przez Focus Economics. 

Źródła wysokich cen srebra eksperci upatrują w rozwoju sektora energii słonecznej, popycie na samochody elektryczne, metal ten jest bowiem niezbędnym do ich produkcji, a także w dużym zainteresowaniu inwestorów wobec ograniczonej podaży oraz napięciach geopolitycznych. Wyższe ceny surowca będą wspierać też "utrzymujący się deficyt podaży i dalsze luzowanie polityki monetarnej".

REKLAMA

Czytaj także: 

Kurs kruszcu jest mocno zależny od kondycji chińskiej gospodarki i ewentualne spowolnienie w Państwie Środka może doprowadzić do przeceny na giełdach - zwracają uwagę analitycy. 

Miliony uncji deficytu

Eksperci oceniają, że do wyrównania popytu na srebro na globalnym rynku brakuje blisko 185 milionów uncji tego metalu. 

Polski KGHM, drugi na świecie producent srebra, wydobył w zeszłym roku niecałe 46 milionów uncji.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny. Przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

REKLAMA


PAP/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej