Trzy problemy Kremla. Putin zmieni sposób prowadzenia wojny?
Problemy gospodarcze zmuszą Władimira Putina do zmian w sposobie prowadzenia wojny - prognozuje Instytut Studiów nad Wojną. ISW diagnozuje trzy główne problemy Kremla i pyta, w jaki sposób Moskwa na nie odpowie.
2024-10-28, 11:57
Problemy gospodarcze i brak zasobów ludzkich mogą zmusić prezydenta Rosji Władimira Putina do podjęcia ważnych decyzji, dotyczących wykorzystania środków na wojnę lub do zmiany sposobu prowadzenia wojny w celu zachowania stabilności reżimu - pisze Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
ISW diagnozuje trzy wyzwania, z którymi zmierzy się Rosja, ale nie wskazuje, w jaki sposób może rozwiązać je Kreml. To braki siły roboczej, problemy z uzupełnieniem armii i sytuacja gospodarcza bliska przegrzania.
Przegrzanie gospodarki na horyzoncie
27 października "Washington Post" doniósł, że gospodarce Rosji "grozi przegrzanie". Chodzi o wysokie wydatki Rosji na cele wojskowe. Obecnie rosyjskie przedsiębiorstwa są zmuszane do znacznego podnoszenia płac, na tle wysokich wynagrodzeń rosyjskiej armii.
REKLAMA
"Washington Post" zacytował Elvirę Nabiullinę, szefową rosyjskiego banku centralnego, która ostrzegała w lipcu 2024 r., że rosyjska siła robocza i moce produkcyjne są "prawie wyczerpane".
Gazeta zauważyła również, że surowa polityka migracyjna Rosji po ataku na Crocus City Hall w marcu 2024 roku jeszcze bardziej zmniejszyła ilość siły roboczej w Rosji.
- Najwyższa wieża telewizyjna Ukrainy w rękach Rosjan. Pełniła ważną rolę
- Żołnierze Kima jadą na front w cywilnych ciężarówkach. Wywiad przechwycił rozmowę
Mobilizacja byłaby zbyt kosztowna?
Według ISW Putin ocenia, że wezwanie do kolejnej mobilizacji może być zbyt "kosztowne", jeśli chodzi o reakcję społeczeństwa.
REKLAMA
Dlatego, zdaniem ISW, ucieka się do rekrutowania żołnierzy na inne sposoby np. poprzez wysokie zarobki wojskowych. Także pojawienie się północnokoreańskich wojsk w Rosji może sugerować, że obecny system nie jest zadowalający dla Kremla i jest dość "wątły".
- Rosja nadal zużywa siłę roboczą i sprzęt na linii frontu. Zasoby rosyjskie są ograniczone, a Putin nie może liczyć się z tymi kosztami w nieskończoność. Gospodarka Rosji osiągnie punkt wypalenia - prognozuje ISW.
Jeśli tak będzie, to zdaniem think tanku Putin będzie szukał sposobów zmiany prowadzenia wojny, by niezadowolenie społeczne nadmiernie nie wzrosło.
- Krwawy bilans rosyjskich ataków. W ukraińskich miastach giną dorośli i dzieci
- Szef Pentagonu ogłosił nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Jego wartość to 400 mln dolarów
IAR/polskieradio24.pl/in./wmkor
REKLAMA