"Budynek adaptowalny". Nowy pomysł na zmniejszenie emisji CO2
- Nowy budynek ekologiczny, to obiekt adaptowalny, czyli taki, który ma jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne, zwłaszcza na emisję CO2 - powiedział w Polskim Radiu 24 architekt Bartosz Świniarski z pracowni BBGK Architekci.
2024-10-31, 20:00
Jak przypomniał gość audycji, przepisy prawa unijnego wymagają od projektantów, aby potrafili tworzyć budynki przyjazne dla przyrody. Budynki i budownictwo jako branża to aż 38 procent globalnej emisji dwutlenku węgla.
Posłuchaj
Do już powstałych starych budynków, kiedy to jest opłacalne, trzeba wprowadzać termomodernizację, wymieniać źródła ciepła na bardziej proekologiczne. Zmienia to nawet używanie żarówek energooszczędnych, to wszystko razem ma wpływ na emisję CO2.
Budynki na minimum 50 lat
- Trzeba używać takich materiałów, aby były jak najmniej energochłonne, ale to widać często dopiero podczas cyklu eksploatacji budynku. Ale do produkcji tego typu materiałów trzeba wyemitować sporo CO2. Tak zwana taksonomia europejska mówi, że te nowe budynki powinny funkcjonować przez minimum 50 lat. Ale w Warszawie już są burzone wieżowce, które mają zaledwie 20 lat, bo nie są dostosowane do nowych, proekologicznych norm energetycznych - powiedział Bartosz Świniarski.
Wyburzenia tańsze niż modernizacja
Większość budynków, zwłaszcza tych z początku XXI wieku, nie nadaje się do modernizacji, bo często tańsze jest ich zburzenie i postawienie w tym miejscu czegoś nowego. A wtedy stosuje się np. stropy hybrydowe z drewnem, które zmniejszają emisję CO2. Nowe budynki muszą być dostosowane do przyszłych adaptacji. Muszą być podatne na wszelkie remonty i modernizacje. Tak było np. z projektowaniem nowego budynku Wydziału Dziennikarstwa UW, który ma powstać przy ulicy Bednarskiej. To klasyczny przykład tzw. budynków adaptowalnych, czyli takich, które mogą zmienić swoje funkcje. Mogą być po przebudowie w zależności od potrzeb i stać się szpitalem, akademikiem, parkingiem lub budynkiem mieszkalnym.
REKLAMA
***
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzi: Marta Hoppe
Goście: Bartosz Świniarski, architekt z Politechniki Warszawskiej i pracowni BBGK Architekci
Data emisji: 31.10.2024
Godzina emisji: 19.06
PR24/sw
REKLAMA