Nowe przedmioty już od przyszłego roku? MEN zapowiada zmiany

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce wprowadzić do polskich szkół nowe przedmioty. Chodzi o edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Drugi ze wspomnianych przedmiotów ma zastąpić znaną już historię i teraźniejszość.

2024-10-31, 16:56

Nowe przedmioty już od przyszłego roku? MEN zapowiada zmiany
MEN zapowiedziało zmiany w oświacie. Do szkół trafią nowe przedmioty. Foto: PAP/Szymon Pulcyn

Zmiany mają wejść w życie od początku roku szkolnego 2025/2026. Projekty dotyczące nowych przedmiotów trafiły już do opiniowania. Zmiany w systemie oświaty będą dotyczyć zarówno szkół podstawowych, jak i średnich. 

Które klasy będą mieć nowe przedmioty?

Jeśli chodzi o edukację zdrowotną, to już od roku szkolnego 25/26 pojawi się w planach lekcji szkół podstawowych i średnich. Na nowy przedmiot będą uczęszczać uczniowie klas VI-VIII szkół podstawowych, I-III szkół branżowych I stopnia, I-III techników, oraz I-III liceów. 

Z kolei edukacja obywatelska będzie przedmiotem dla szkół średnich. Od roku szkolnego 25/26 będzie realizowana w klasach II szkół branżowych I stopnia, oraz w klasach II liceów i techników. 

W tym przypadku jednak zmiany nastąpią także w kolejnych latach. W roku szkolnym 26/27 przedmiot będzie realizowany w klasach III popularnych "branżówek", oraz w klasach III liceów i techników. Natomiast w roku 27/28 w klasach IV techników.

REKLAMA

Czego będą uczyć?

Ministerstwo Edukacji Narodowej komentując nadchodzące zmiany, odniosło się do obowiązującej podstawy programowej. Zdaniem resortu nie odpowiada ona wystarczająco na wyzwania stojące dziś przed polską młodzieżą. 

Dotychczasowy program wychowania do życia w rodzinie obejmował zagadnienia związane z rodzicielstwem, prokreacją, funkcjami rodziny, miłości, przyjaźni czy okresem dojrzewania. Edukacja zdrowotna ma uzupełnić te zagadnienia. 

Jak wskazał resort, zostały one rozbudowane "o treści związane ze zdrowiem i aktywnością fizyczną, odżywianiem, zdrowiem psychicznym, społecznym i środowiskowym, Internetem i profilaktyką uzależnień".

Z kolei jeśli chodzi o edukację obywatelską, ma ona mieć wymiar przede wszystkim praktyczny

REKLAMA

"Przedmiot będzie budował i wzmacniał postawy patriotyczne młodych ludzi, oparte na poczuciu tożsamości i dumie z przynależności do wspólnoty, trosce o małą i dużą Ojczyznę, poczuciu odpowiedzialności za jej kształt. Równolegle nowy przedmiot będzie kształtował otwartość i szacunek względem innych, empatię i solidarność z innymi oraz zaangażowanie na rzecz dobra wspólnego" - wskazało ministerstwo. 

Zdaniem resortu nowy przedmiot pomoże uczniom kształtować własną opinię. Co więcej, ma również przygotować uczniów do załatwiania spraw urzędowych, oraz lepszej interakcji na linii obywatel-państwo. 

Czytaj także:

MEN/egz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej