Tęczowy piątek w szkołach. "Wystarczy drobny gest, by dać przyjazny sygnał"
Tegorocznym obchodom akcji "Tęczowy piątek" towarzyszą warsztaty edukacyjne z zakresu zdrowia psychicznego, edukacji antydyskryminacyjnej i edukacji równościowej. Uczniowie mogą je przeprowadzić sami lub we współpracy z nauczycielem, korzystając ze specjalnych scenariuszy.
2024-10-25, 13:24
- Niewielki gest, jak naklejka lub plakat wywieszony w szkole, wystarczy, by osobie odkrywającej swoją tożsamość i orientację wysłać sygnał, że jest w przyjaznej przestrzeni i może być sobą - mówi Dominik Kuc z Fundacji GrowSPACE. - W tym roku stawiamy na edukację - dodał.
W szkołach Tęczowy Piątek przebiega pod hasłem "Budujmy mosty różnorodności" dziś. Celem akcji jest budowanie widoczności młodzieży LGBTQ+ w szkole. Jak informuje Fundacja GrowSPACE, która jest współorganizatorem, to "święto różnorodności, które młodzi ludzie organizują w swoich szkołach". Odbywa się od 2016 r. w każdy ostatni piątek października. Ósmą edycję uczniowie przeprowadzą m.in. w Koninie, Wieluniu, Chojnicach, Kędzierzynie-Koźlu, Tychach, Słupsku, Gryfinie, Wągrowcu, Krośnie, Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Gdańsku, Bydgoszczy, Bielsku-Białej i w Warszawie.
Posłuchaj
W skład proponowanego pakietu edukacyjnego wchodzą m.in. kurs e-learningowy "LGBT+Ja" zawierający wypowiedzi ekspertów i interaktywne ćwiczenia, scenariusze zajęć i warsztatów dla klas VII i VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych z zakresu sojusznictwa wobec osób LGBTQ+ i tworzenia przyjaznych środowisk dla osób transpłciowych, a także scenariusze warsztatów z zakresu praw człowieka, języka inkluzywnego i zdrowia psychicznego.
REKLAMA
Projekcje filmowe i happeningi
W Tęczowy Piątek część szkół zorganizuje projekcje filmowe i happeningi lub zaprosi organizację pozarządową. Kuc przekonuje, że wystarczy niewielki gest.
- Pamiętajmy, że młoda osoba w szkole podstawowej albo w średniej dopiero odkrywa swoją tożsamość, orientację i może potrzebować właśnie takiego jednego sygnału o tym, że jesteśmy tą przyjazną przestrzenią – mówi Kuc.
Zapytany, jak od 2016 r. wygląda zainteresowanie organizacją Tęczowego Piątku, odparł, że zdecydowanie rośnie. Wschód Polski, zwrócił uwagę Kuc, "tradycyjnie jest trochę bardziej konserwatywny, ale też – z wyjątkiem pojedynczych szkół – nie brał udziału w poprzednich akcjach". Zwrócił uwagę, że to są to miejsca, w których przyjęto tzw. strefy wolne od LGBT.
Lokalne zaangażowanie
- Mimo że już ich tam nie ma to widzimy, że długoterminowe skutki tamtych działań są odczuwalne szczególnie przez młode osoby – zaznaczył. Dlatego właśnie tam Fundacja GrowSPACE chce kierować w tym roku działania edukacyjne.
REKLAMA
- Mamy koordynatorów regionalnych w każdym województwie. Np. w woj. świętokrzyskim mieliśmy kilka spotkań z zakresu języka inkluzywnego - powiedział.
W wakacje realizowali osobny program na Podkarpaciu. Chodziło m.in. o wzmacnianie sprawczości młodych ludzi, którzy w ramach programu organizowali inicjatywy w mniejszych miastach i miejscowościach.
Fundacja GrowSPACE podała, że Tęczowy Piątek odbywa się dzięki wsparciu ambasad: Danii, Norwegii, Belgii (konkretnie Przedstawicielstwa Flandrii w Polsce i Krajach Bałtyckich) i pomysłodawcy akcji Kampanii Przeciw Homofobii. W tym roku akcję wspiera też mazowieckie kuratorium oświaty.
- Zakaz "leczenia" homoseksualizmu. Jest deklaracja KO
- Pink washing - tęczowy biznes firm, zamiast wspierania społeczności LGBTQ+
pg/pap/iar
REKLAMA
REKLAMA