Słowacja wzmocni współpracę z Chinami. Opozycja wskazuje na niebezpieczeństwo

Przywódca Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping spotkał się z premierem Słowacji Robertem Ficą. Chiński lider zapowiedział, że obydwa kraje wzmocnią współpracę.

2024-11-01, 20:54

Słowacja wzmocni współpracę z Chinami. Opozycja wskazuje na niebezpieczeństwo
Premier Słowacji Robert Fico i przywódca Chin Xi Jinping podczas oficjalnego spotkania. Foto: Rao Aimin/Xinhua News/East News

Słowacji premier Robert Fico przebywa z oficjalną wizytą w Chinach do 5 listopada. Towarzyszy mu rządowa delegacja, składająca się z ośmiu ministrów i blisko 80 przedstawicieli słowackiego biznesu. Aprobaty wobec tej inicjatywy nie wyrażają jednak politycy opozycji, którzy wskazują na ryzyko uzależnienia się od Chin w kwestiach gospodarki i bezpieczeństwa. Fico odpiera te zarzuty twierdząc, że są bezpodstawne, zaś pozycja Chin jest "kluczowa" ws. rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Słowacja i Chiny idą na współpracę

Przywódcy Chin i Słowacji poruszyli również temat sytuacji w atakowanej przez Rosję Ukrainie. Robert Fico - jak podają zagraniczne media - uznał stanowisko Chin w sprawie toczącej się tam wojny za  "sprawiedliwe, obiektywne i konstruktywne".


Posłuchaj

Słowacja wzmocni współpracę z Chinami/IAR 0:50
+
Dodaj do playlisty

Fico wyraził też zainteresowanie udziałem Słowacji w platformie "Przyjaciele Pokoju". Inicjatywa ta dąży do rozpoczęcia rozmów pokojowych pomiędzy Kijowem i Moskwą bez wstępnego warunku wycofania się Rosjan ze wschodu Ukrainy.

"To wzmocni nasze stosunki"

Xi Jinping zapowiedział też, że relacje z władzami Słowacji wzrosną do rangi strategicznego partnerstwa. Chiny przyznały obywatelom Słowacji prawo do pobytu bez wizy na okres piętnastu dni.

REKLAMA

 - To znacznie wzmocni nasze stosunki - uważa słowacki premier.

Czytaj także:

Dodał, że słowacki rząd z kolei zobowiązał się "do utworzenia bezpośredniego połączenia lotniczego".

Słowacja chce chińskich inwestycji w kraju

- Jednak przede wszystkim rozmawialiśmy o dużych projektach energetycznych i infrastrukturalnych. Aktualnie na Słowacji rozpoczynają się dwie duże chińskie inwestycje - zauważył Fico.

Przypomnijmy, że to właśnie Słowacja jest jednym z pięciu państw Unii Europejskiej, które sprzeciwiły się nałożenia unijnego cła na produkowane w Chinach samochody elektryczne. Słowacki rząd zabiega bowiem o budowę chińskiej fabryki baterii do tych pojazdów na terenie kraju.

REKLAMA

Czytaj także:

Źródło: IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej