Korea Północna w natarciu. Sukces przepustką do lepszego życia

Reprezentacja Korei Północnej, która w ćwierćfinale wyeliminowała Polskę, triumfowała w piłkarskich mistrzostwach świata kobiet do lat 17 na Dominikanie. W finale w Santo Domingo pokonała w rzutach karnych Hiszpanię 4-3. Sensacja? Otóż niekoniecznie.

2024-11-04, 12:05

Korea Północna w natarciu. Sukces przepustką do lepszego życia
Piłkarki Korei Północnej do lat 17 zostały mistrzyniami świata. Foto: PAP/EPA/EN/PR

Sensacyjne złoto Korei Północnej? Nic z tego

Sensacja? Jeśli chodzi o zloty medal dla Korei Północnej, to słowo pasowałoby w wielu dyscyplinach, jednak z całą pewnością nie dotyczy piłki nożnej kobiet. Koreanki z Północy na przestrzeni ostatnich lat pokazywały już wiele razy, że nie tyle mogą rywalizować z najlepszymi, co są częścią tego grona.

Hiszpanki, które wygrały poprzedni mundial do lat 17 i słyną ze świetnej pracy z młodzieżą, nie miały prawa być zaskoczone tym, jaki poziom prezentowały ich rywalki - cały przebieg turnieju pokazał, że to drużyna wyjątkowo mocna. W fazie grupowej Azjatki rozbiły Meksyk 4:1, bez problemów poradziły sobie z Anglią (3:0) i z Kenią (3:0). W fazie pucharowej najpierw ograły w ćwierćfinale Polki 1:0, później w tych samych rozmiarach wygrały z reprezentacją USA.

Finałowa rywalizacja okazała się bardzo zacięta. Hiszpanka Celia Segura otworzyła wynik w 61. minucie, ale pięć minut później wyrównała Jon Il Chong. Aż do ostatniego gwizdka wynik nie uległ zmianie. Zgodnie z regulaminem nie było dogrywki, więc o losach złotego medalu rozstrzygnęła seria rzutów karnych. Hiszpanki pomyliły się dwukrotnie, a rywalki z Azji tylko raz.

REKLAMA

Korea Północna sięgnęła po triumf w MŚ kobiet w tej kategorii wiekowej po raz trzeci w historii, co jest rekordem - wcześniej w 2008 i 2016 roku. Natomiast Hiszpania ma na koncie dwa takie sukcesy - w 2018 i 2022 roku.

W meczu o trzecie miejsce Stany Zjednoczone wygrały z Anglią 3:0. Debiutujące w tej imprezie biało-czerwone w fazie grupowej zremisowały z Japonią i Brazylią po 0:0 oraz wygrały z Zambią 2:0. W ćwierćfinale uległy Korei Północnej 0:1.

Sukces przepustką do lepszego życia

Rozstrzygnięcie finału potwierdziło, że Korea Północna kapitalnie pracuje z młodymi piłkarkami - we wrześniu po złoty medal mundialu sięgnęły zawodniczki do lat 20. 

REKLAMA

Z jednej strony sukcesy te są okazją, by młode piłkarki mogły pokazać światu swoje umiejętności, są zwycięstwem sportu i zdolności, z drugiej zaś wszystkie medale, które padają łupem Korei na międzynarodowych imprezach, są wykorzystywane propagandowo przez komunistyczne władze tego kraju.

Skąd biorą się sukcesy juniorskie Korei Północnej? Wytłumaczenie wydaje się stosunkowo proste - to skutek tego, że luka pomiędzy młodymi piłkarkami jest nieporównywalnie mniejsza niż ta, którą można zobaczyć w przypadku chociażby dorosłej reprezentacji mężczyzn i światowej czołówki. Droga do sukcesu jest tutaj po prostu krótsza - stąd też bardzo duże nakłady, które są poświęcane w piłkę młodzieżową. W przypadku futbolu dorosłych nie ma o tym mowy. Nie da się w krótkim czasie stworzyć struktur funkcjonowania piłki, które pozwolą na rywalizowanie z krajami, które od dekad mają zawodowe ligi, dysponują najnowocześniejszymi rozwiązaniami i cały czas idą do przodu.

Zwycięstwa młodzieżówek nie przekładają się na triumfy w dorosłej piłce z prostego powodu - Korea Północna stawia wszystko właśnie na zwycięstwa. W momencie, gdy filozofia większości krajów europejskich czy innych, lepiej rozwiniętych piłkarsko, polega na zaszczepieniu u młodych piłkarzy umiejętności taktycznych, technicznych, a także czerpania radości z gry, w Korei liczy się po prostu wynik. Strategia ta może i jest krótkofalowa, jednak najwyraźniej przynosi efekty. Zawodniczki w wieku 13-14 lat wchodzą do drużyn, w których panuje bardzo duża dyscyplina i reżim treningowy. Szkolenie bazuje na centralnej akademii w Pjongjangu, która wybiera zawodniczki z całego kraju i dba o ich szkolenie.

REKLAMA

Sukces ma swoją cenę, ale stoi też za nią konkretna nagroda - to zmiana jakości życia, przede wszystkim ze względu na sam fakt mieszkania w stolicy, co jest bardzo dużą nobilitacją. Życie w mniej zurbanizowanych obszarach Korei Północnej jest ciężkie, a ich mieszkańcy muszą liczyć się z ograniczeniami żywności czy słabym dostępem do opieki zdrowotnej.

Piłka nożna (czy ogólnie sport) jest sposobem na to, by zdobyć życie innej, lepszej jakości. To jednak jest kwestią determinacji i poświęcenia, które trzeba pokazać na boisku. W przypadku krajów uznanych w piłkarskim świecie, oczywiste jest, że młodzi zawodnicy są pod lupą europejskich klubów już od wieku nastoletniego. Jeśli chodzi o Koreę Północną, jest to po prostu niemożliwe, podobnie jak w przypadku zagranicznych transferów - nawet piłkarki, które pokazały się z najlepszej strony, jak choćby Choe Il-son, wybrana najlepszą zawodniczką turnieju U17, mają znikomą szansę na grę poza granicami kraju.

Lata mijają, a Korea Północna wciąż pozostaje krajem, o którym wiemy stosunkowo niewiele, krajem zamkniętym na zewnętrzny świat. Treningowe metody i to, jak pracuje się z drużynami, które zdobywają medale na najważniejszych młodzieżowych imprezach, pozostaje tajemnicą, tak jak wiele innych aspektów życia. 

W ostatnim czasie w przestrzeni medialnej mówi się głównie o współpracy Korei Północnej z Rosją podczas wojny na Ukrainie, a osiągnięcia sportowe zawsze będą w cieniu panującego reżimu. Kibicom, którzy przypatrują się występom tych azjatyckich sportowców, nie pozostaje wiele więcej niż obserwacja - bardzo wiele kwestii pozostaje w domyśle.

REKLAMA

Wynik finału:

Korea Północna - Hiszpania 1:1 (0:0); karne 4-3.

Czytaj także:

ps, PolskieRadio24.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej