Niepłodność to coraz większy problem społeczny. Jak z nią walczyć?

- Dziś powód niepłodności par coraz częściej leży po stronie jakości materiału genetycznego mężczyzny. To nie jest, jak kiedyś uważano, tylko problem kobiet - mówił w Polskim Radiu 24 ginekolog dr Jarosław Kaczyński. 

2024-11-04, 20:00

Niepłodność to coraz większy problem społeczny. Jak z nią walczyć?
Badanie rezerwy komórek jajowych przyszłej matki ma decydujące znaczenie dla jej macierzyństwa. Foto: Shutterstock/Peakstock

Według najnowszych danych WHO nawet 80 mln par na świecie ma problem z posiadaniem dzieci z przyczyn medycznych. W opinii gościa audycji ten problem był od zawsze, ale teraz więcej się o tym mówi, ponieważ kobiety odwlekają w czasie urodzenie dziecka z przyczyn ekonomicznych, społecznych i chęci samorealizacji. 


Posłuchaj

Jakie są przyczyny niepłodności? (Samo zdrowie) 26:22
+
Dodaj do playlisty

 

- Kobieta ma tylko pewien okres czasu, aby wykorzystać swoje komórki jajowe. I niezależnie, ile ich ma, ten cykl prokreacyjny to 350 do 400 cykli, co wynika z biologii. My jako ludzie mamy małe szanse prokreacyjne, gdyby biorąc hipotetycznie, zakładać, że wszystkie 20-latki uprawiają seks, aby zajść w ciążę, to uda się to tylko w 20 proc. A w wypadku 40-latek ta szansa spada do 2 promili, czyli na tysiąc kobiet dwie będą miały szansę zostać matkami. To efekt postępującej degradacji komórek jajowych - wyjaśniał dr Kaczyński.  

Zdolności rozrodcze spadają wraz z wiekiem

Ekspert przypomniał, że zdolności reprodukcyjne człowieka są niewielkie na tle innych gatunków ssaków. A ponieważ nasze babki chciały zachodzić w ciążę i następowało to w młodszym wieku, to tych dzieci rodziło się więcej.

REKLAMA

- Nie można zakładać, że im mężczyzna jest starszy, tym jakość jego plemników także spada. To fragmentacja chromatyny ma wpływ na DNA w plemniku. Gdy jest wysoka, wtedy grozi ryzyko pojawienia się problemów genetycznych, które mogą się zakończyć poronieniem lub ryzykiem nieprawidłowości rozwojowych. Ale nie można postawić tezy, że ojciec po roku 35. tylko generuje konflikty genetyczne. Bo taką przypadłość widać w przypadku komórek jajowych. Nawet w przypadku zdrowych genetycznie rodziców zawsze istnieje pewne ryzyko nieprawidłowości. Dlatego warto sprawdzać wartość genetyczną plemników, a nie tylko komórek jajowych - tłumaczył dr Kaczyński.

Jakość plemników decyduje o zdrowiu dziecka

- O zdrowiu dziecka decyduje jakość plemników, czyli ich morfologia, ruchliwość oraz ich ilość. Ale z powodu in vitro zmieniła się klasyfikacja mężczyzn jako dawców w tej technice rozrodu. Dziś za prawidłowe nasienie uznaje się takie, gdzie 4 proc. plemników ma prawidłową budowę. Parę lat temu uznawano, że nie nadaje się na dawcę, ale to się zmieniło. Międzynarodowe badania pokazują, że na świecie zmniejszyła się liczba mężczyzn, którzy mają powyżej 4 proc. zdrowych plemników - powiedział dr Kaczyński. 

Gość audycji przypomniał, że na podstawie badań 3 tys. kobiet na Wyspach Brytyjskich okazało się, że o tym, czy mogły zostać matkami, decydował nie tylko sam wiek, ale także ich rezerwa posiadania zdrowych komórek jajowych, co jest sprawą indywidualną, o czym decyduje hormon AMH. 

- Badanie poziomu AMH jest ważne przy in vitro, chodzi bezpieczeństwo, bo w przypadku posiadania dużej rezerwy komórek jajowych może wystąpić nadmierna reakcja organizmu, co prowadzi do powikłań. Trzeba to widzieć jeszcze przed zabiegiem - mówił ginekolog.    

REKLAMA

Zdaniem eksperta wiele można się dowiedzieć także dzięki badaniom USG, gdy jakaś para ma problemy z posiadaniem dzieci. Para powinna mieć badania, aby sprawdzić badania nasienia dla panów i rezerwę komórek jajowych u pań. To ostatnie badanie dotyczy badania krwi. 

***

Audycja: Samo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska  
Gość: dr Jarosław Kaczyński, ginekolog położnik
Data emisji: 4.11.2024
Godzina emisji: 19.33


PR24/sw

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej