Wybory kopertowe pod lupą śledczych. Powołano specjalny zespół
Czterech prokuratorów wejdzie w skład specjalnego zespołu śledczych do zbadania organizacji prezydenckich wyborów korespondencyjnych z 2020 roku. Większość zarzutów dotyczy przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków.
2024-11-04, 14:44
Śledztwo w sprawie wyborów kopertowych prowadzi stołeczna Prokuratura Okręgowa i to na jej wniosek powołano zespół czterech prokuratorów.
"Nadzór nad zespołem powierzono prokuratorowi okręgowemu w Warszawie" - przekazał rzecznik prasowy warszawskiej prokuratury regionalnej Mateusz Martyniuk.
Sprawę organizacji wyborów badała też sejmowa komisja śledcza. W raporcie końcowym złożyła zawiadomienia do prokuratury w sprawie 19 osób, w tym byłego premiera Mateusza Morawieckiego, byłej marszałek Sejmu Elżbiety Witek i kilku ministrów rządu PiS.
Karty wyborcze za 70 milionów zł
Większość zarzutów dotyczy przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków. To właśnie te osoby ma przesłuchać prokuratorski zespół.
REKLAMA
Wybory w trybie korespondencyjnym chciano przeprowadzić w 2020 roku w związku z trwającą pandemią COVID-19. Według propozycji rządu, zamiast PKW organizatorem miała być Poczta Polska, która karty wyborcze miała przysyłać do domów w kopertach. Poczcie powierzono już druk kart, mimo że formalnie nowe prawa jeszcze nie obowiązywało.
Druk kosztował około 70 milionów złotych, a wybory ostatecznie odbyły się w normalnym trybie kilka tygodni później.
- Wybory kopertowe. Sasin: szukają na mnie paragrafu, to mają być igrzyska
- Wybory kopertowe. Morawiecki zeznawał przed komisją śledczą. Wykluczono posła Czarnka
IAR, paw/
REKLAMA
REKLAMA