Wybory w USA. W jaki sposób przebiega głosowanie? Wyjaśniamy

W Stanach Zjednoczonych trwa głosowanie w wyborach prezydenckich. W pojedynku o Biały Dom uczestniczą kandydatka demokratów Kamala Harris i kandydat republikanów Donald Trump. Zwycięży ten kandydat, który uzyska większość głosów elektorskich. Wyjaśniamy, czym są i jak przebiega wybór prezydenta.

2024-11-05, 10:01

Wybory w USA. W jaki sposób przebiega głosowanie? Wyjaśniamy
Kamala Harris i Donald Trump na wiecach podczas kampanii wyborczej. Foto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO / WILL OLIVER

Amerykańskie wybory prezydenckie odbywają się niezależnie w 50 stanach i w stołecznym Dystrykcie Kolumbii. Każdy z nich ma przypisaną liczbę głosów elektorskich odpowiadającą liczebności delegacji parlamentarnej z tego stanu.

Głosy elektorskie

Najwięcej głosów elektorskich posiada Kalifornia - 54, najmniej - słabo zaludnione stany Dakota Północna, Dakota Południowa, Wyoming oraz stołeczny Dystrykt Kolumbii - po 3.

Liczba głosów elektorskich odpowiada liczbie parlamentarzystów z danego stanu i nie jest proporcjonalna do liczby mieszkańców. Małe stany mają relatywnie większy wpływ na wybór prezydenta USA niż duże. W Wyoming jeden głos elektorski przypada na 230 tys. mieszkańców, podczas gdy w Kalifornii - na 720 tys.

Głosów elektorskich jest w sumie 538, co oznacza, że aby zostać prezydentem, trzeba uzyskać ich minimum 270. W razie, gdyby nikt nie zdobył większości, prezydenta wybierze parlament, jednak taka sytuacja nie wydarzyła się od prawie 200 lat.

REKLAMA

Posłuchaj

Procedury wyborów w USA - Marek Wałkuski (IAR) 0:46
+
Dodaj do playlisty

Ponieważ niektóre stany zawsze głosują na demokratę, a inne na republikanina, tylko grupa siedmiu czy ośmiu "wahających się" stanów zdecyduje o wyniku głosowania.

Poza wyborami prezydenckimi Amerykanie wybierają też całą Izbę Reprezentantów, jedną trzecią składu Senatu, gubernatorów i władze lokalne.

W wielu miejscach odbędą się referenda, na przykład w sprawie prawa do aborcji czy legalizacji marihuany.

Czytaj także: 

(PAP) (Infografika PAP)

pg/wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej