Smog czai się wszędzie. RCB radzi: zostań w domu

W związku z niższymi temperaturami i bezwietrzną pogodą, nad Polskę znów zawitał smog. Przed brudnym powietrzem przestrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które wydało ostrzeżenie dla mieszkańców powiatu grudziądzkiego. Służby zalecają nie wychodzić z domu.

2024-11-05, 10:41

Smog czai się wszędzie. RCB radzi: zostań w domu
Smog nad miastem. Foto: shutterstock.com/Maciej Matlak

"UWAGA! Dnia 05.11 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz" - komunikaty o takiej treści rozesłano do przebywających w okolicach Grudziądza.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi, w dniach smogowych, powstrzymać się od uprawiania sportów na świeżym powietrzu i ograniczyć wietrzenie pomieszczeń i przebywanie poza domem.

Smog, czyli dym i mgła

Pył zawieszony to mieszanina cząstek stałych i kropelek wody, utrzymująca się w atmosferze. Może zawierać związku siarki, azotu, węgla, ale też metale ciężkie, dioksyny i alergeny. PM10 oznacza, że chodzi o cząsteczki o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów.

Za obecność w atmosferze cząstek PM10 odpowiada przede wszystkim niska emisja będąca skutkiem spalania w piecach niskiej jakości paliwa, np. do ogrzewania domu. Dużo zanieczyszczeń tego rodzaju produkuje również przemysł.

REKLAMA

(PAP) (PAP)

Pył zawieszony, który wchodzi w skład smogu, jest szczególnie uciążliwy dla dzieci, kobiet w ciąży i osób z chorobami układu oddechowego. Bardzo brudne powietrze może powodować uczucie duszności, ataki kaszlu lub łzawienie oczu.

Jakość powietrza w Polsce stąd weźmiesz rzetelne dane

Ocenę jakości powietrza w wybranym regionie można na bieżąco śledzić na stronach Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Informacje o stanie powietrza także na bieżąco w Polskim Radiu. Publiczny nadawca wprowadza Serwis Klimatyczny - pierwszą, cykliczną informację na temat klimatu w polskiej przestrzeni radiowej. Emitowany o regularnych porach serwis będzie dostarczał słuchaczom rzetelnych informacji na temat zagrożeń klimatycznych i jakości powietrza.

Czytaj także: 

Inicjatywa ma na celu podnieść społeczną świadomość skali zmian klimatycznych oraz walkę z dezinformacją. Polskie Radio zaoferuje sprawdzone dane, oparte na naukowych źródłach. Serwis będzie dostępny na antenach Programu 1, 3 i Polskiego Radia 24, emitowany sześć razy dziennie, o godzinach: 6:00, 9:00, 12:00, 15:00, 18:00 i 21:00, jako stały element serwisów informacyjnych.

REKLAMA

Program dostarczy dokładnych informacji o kluczowych zagrożeniach, takich jak sezonowe alergie, silne wiatry, smog i zanieczyszczenie powietrza (PM10, PM2.5, NO2), a także o troposferycznym ozonie, tzw. smogu letnim.

[POSŁUCHAJ] Podcast Polskiego Radia "Zmiana klimatu": 

RCB, polskieradio24.pl/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej