Tyle zarabiają artyści. Są nowe wyniki badań

- Duża część szeroko rozumianego środowiska artystycznego zarabia niewiele, na tle inne grup społecznych - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Karpińska z Centrum Badań nad Gospodarką Kreatywną, koordynatorka projektu badawczego USWPS.  

2024-11-05, 22:00

Tyle zarabiają artyści. Są nowe wyniki badań
Stanisław Baj podczas otwarcia swojej wystawy w Galerii "Opera" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Foto: PAP / Paweł Supernak

Ekspertka przypomniała, że w ramach Centrum Badań nad Gospodarką Kreatywną, przeprowadzono badanie na grupie 16 tys. osób, dotyczące zamożności i poziomu życia polskich artystów. Poprzednie odbyło się w roku 2018.  Z tegorocznego wynika, że tylko 2 procent z tej grupy zawodowej ma miesięczne zarobki powyżej 20 tys. złotych.


Posłuchaj

Anna Karpińska z Centrum Badań nad Gospodarką Kreatywną koordynatorka projektu badawczego USWPS gościem Polskiego Radia 24 (audycja "Pomówmy o tym") 20:31
+
Dodaj do playlisty

 

- W naszym badaniu udało nam się rzeczywiście oszacować wielkość tego środowiska artystów, twórców i wykonawców na 62,5 tysiąca osób, czyli jest to środowisko wcale nie aż tak duże, jakby nam się wydawało. Bo raczej wydaje nam się, że artystów jest bardzo dużo. No i to jest nieprawda, bo do grupy twórców zaliczamy pisarzy, malarzy, śpiewaków, tancerzy, architektów, twórców ludowych, kowali artystycznych itp. Choć stale powstają nowe zawody w tej branży, np. graficy komputerowi - tłumaczyła Anna Karpińska.

Niektórzy żyją poniżej minimum socjalnego

Gość audycji przypomniał, że spora grupa polskich twórców zarabia poniżej minimum socjalnego, które wynosi niecałe 800 zł. I to jest ponad 20 procent badanego środowiska artystycznego. A jest także grupa ponad 50 osób, które nie zarabiają nawet tego ustawowego, minimalnego wynagrodzenia. Dlatego w opinii Anny Karpińskiej "mówimy o środowisku, które nie jest wcale aż tak bogate, jakbyśmy sobie to wyobrażali, czytając tabloidy lub oglądając telewizję". 

REKLAMA

Jak zarabiają seniorzy i pokolenie Z?

- 64 procent pokolenia Z decyduje się robić wiele różnych rzeczy za darmo, aby wyrobić sobie nazwisko, żeby móc powiedzieć, "ja robiłem to, czy tamto". Zakładając, że jest to dla nich inwestycja w przyszłość, taki rodzaj trampoliny, która ich wybije i pozwoli im na tej twórczości później zarabiać. Ale ponieważ dopiero wchodzą na rynek, są najgorzej zarabiającą grupą wiekową. A wśród artystów drugą grupą, która również boryka się z niskimi zarobkami, są przedstawiciele pokolenia "baby boom", czyli to najstarsze pokolenie, które właśnie odchodzi na emerytury - powiedziała Anna Karpińska.


* * *

Audycja: Pomówmy o tym
Prowadzący: Paweł Wojewódka
Gość: Anna Karpińska z Centrum Badań nad Gospodarką Kreatywną koordynatorka projektu badawczego USWPS.
Data emisji: 05.11 2024
Godzina emisji: 21.06

PR24/sw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej