Ani gorsza, ani lepsza. Architektura w Europie Środkowej czasu zimnej wojny

- Zaledwie 20 lat temu wydawano w Polsce książki, które opisywały tę architekturę jako porażkę i katastrofę. Było to też zbieżne z publikacjami w innych krajach regionu. Co więcej, taki pogląd wyrażały osoby, które ją tworzyły. Dopiero dziś, z perspektywy kolejnego pokolenia, łatwiej jest uchwycić jej bardziej zniuansowany obraz - mówił w Polskim Radiu 24 kurator wystawy Michał Wiśniewski.  

2024-11-07, 12:21

Ani gorsza, ani lepsza. Architektura w Europie Środkowej czasu zimnej wojny
Wystawa "Socmodernizm. Architektura w Europie Środkowej czasu zimnej wojny" . Foto: Łukasz Gągulski/PAP/

Kosmiczne spodki, hotele piramidy, wieżowce gwiazdy. Spadek po socjalistycznej architekturze to nie tylko blokowiska z wielkiej płyty. Powojenna architektura tzw. bloku wschodniego obfitowała w odważne projekty. Ponad 400 przykładów tego typu realizacji można obejrzeć na wystawie "Socmodernizm. Architektura w Europie Środkowej czasu zimnej wojny" w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.


Posłuchaj

Michał Wiśniewski gościem Błażej Prośniewskiego (Przestrzeń, design, architektura) 23:56
+
Dodaj do playlisty

 

- Bardzo często przyjmujemy, że to, co tutaj powstawało, było gorsze. Otóż ani gorsze, ani lepsze. Było natomiast w pewien sposób oryginalne i wyjątkowe. Ta wystawa jest o tym, że w latach 60. i 70. XX wieku powstawała u nas bardzo wartościowa architektura, o której wciąż niewiele wiemy. Dopiero odkrywamy nazwiska, miejsca i realizacje, które bardzo długo pozostawały poza naszą świadomością. Zaledwie 20 lat temu wydawano w Polsce książki, które opisywały tę architekturę jako porażkę i katastrofę. Było to też zbieżne z publikacjami w innych krajach regionu. Co więcej, taki pogląd wyrażały osoby, które ją tworzyły. Dopiero dziś, z perspektywy kolejnego pokolenia, łatwiej jest uchwycić jej bardziej zniuansowany obraz - mówił w Polskim Radiu 24 kurator wystawy Michał Wiśniewski. 

Zbiory     

REKLAMA

Projekty, modele i dzieła sztuki zebrane na wystawie pochodzą ze zbiorów między innymi: Centrum Architektury w Wiedniu, Chorwackiego Muzeum Architektury oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Zagrzebiu, Galerii Narodowej w Pradze, Muzeum Architektury i Designu w Lublanie, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Estońskiej Architektury oraz Muzeum Sztuki KUMU w Tallinnie, Muzeum Sztuki w Ołomuńcu, Słowackiej Galerii Narodowej w Bratysławie, Muzeum Miejskiego w Tychach, Instytutu Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej, Muzeum Historii Katowic, Uniwersytetu Świętych Cyryla i Metodego w Skopju, a także z wielu kolekcji prywatnych.

Czym była "socjalistyczna nowoczesność"? Co wyróżniało tę architekturę na tle zachodniego modernizmu? Jak dziś patrzeć na te realizacje?

* * *

Audycja: Przestrzeń, design, architektura
Prowadzący: Błażej Prośniewski
Gość: Michał Wiśniewski (historyk sztuki, współkurator wystawy)
Data emisji: 6.11.2024
Godzina: 22.06

REKLAMA

PR24/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej