Tusk, Macron i Scholz wydali oświadczenie. "Niepokojące doniesienia"

Premier Donald Tusk, prezydent Francji Emmanuel Macron oraz kanclerz Niemiec Olaf Scholz wydali wspólne oświadczenie dotyczące sytuacji w Gruzji. Przywódcy wyrazili zaniepokojenie przebiegiem wyborów parlamentarnych, zapowiedzieli też, że los Gruzji zależy teraz od reform. 

2024-11-07, 16:42

Tusk, Macron i Scholz wydali oświadczenie. "Niepokojące doniesienia"
Liderzy Polski, Francji i Niemiec wydali wspólne oświadczenie, w którym wyrazili zaniepokojenie przebiegiem wyborów w Gruzji. Foto: ODD ANDERSEN/AFP/East News

Tusk, Macron i Scholz zaapelowali do gruzińskich władz, by te rozpoczęły dialog ze wszystkimi siłami politycznymi i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego. Przypomnieli, że jeszcze przed wyborami parlamentarnymi Rada Europejska zwracała uwagę, że Gruzja oddala się od swojej europejskiej drogi.

"Szczególnie niepokojące są doniesienia o licznych nieprawidłowościach i przypadkach zastraszania wyborców, które negatywnie wpłynęły na zaufanie społeczeństwa do procesu wyborczego - czytamy w dokumencie. 

Troska o przyszłość Gruzji

Politycy zapowiedzieli, że jeżeli Gruzja nie zmieni swojego obecnego kierunku działania i nie wykaże wymiernych wysiłków w zakresie reform, nie będą w stanie poprzeć negocjacji akcesyjnych między Gruzją i Unią Europejską.

Posłuchaj

Przywódcy Trójkąta Weimarskiego zaniepokojeni sytuacją polityczną w Gruzji - relacja Sylwii Białek (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty

"Nieprawidłowości odnotowane przez międzynarodowe misje obserwacyjne stoją w sprzeczności z europejskimi wartościami. Tylko powrót Gruzji na drogę tych wartości zapewni jej wsparcie innych krajów w procesie akcesji do UE" - podkreślili przywódcy.

REKLAMA

Problematyczne wybory, zawieszone negocjacje

Komisja Europejska 30 października informowała o zawieszeniu procesu akcesyjnego z Gruzją i zapowiedziała, że nie zaleci przywrócenia go, jeśli kraj nie zacznie przestrzegać unijnych wartości, w tym nie wyjaśni nieprawidłowości podczas wyborów.

W środę szefowie komisji ds. UE i zagranicznych w parlamentach państw Unii, a także Ukrainy i Mołdawii, zaapelowali o międzynarodowe śledztwo w sprawie wyborów w Gruzji. Wezwali też unijne instytucje do nałożenia sankcji na władze w Tbilisi i wstrzymania ruchu bezwizowego z Gruzją.

Czytaj także: 

W wyborach parlamentarnych w Gruzji, które odbyły się 26 października, według oficjalnych danych zwyciężyła prorosyjska partia rządząca Gruzińskie Marzenie. Międzynarodowi obserwatorzy stwierdzili jednak liczne nadużycia i nieprawidłowości w czasie głosowania, a gruzińska opozycja i prozachodnia prezydentka kraju Salome Zurabiszwili uznały oficjalne wyniki za sfałszowane.

PAP, IAR, Onet/ mbl/wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej