W Peru odkryto salę królewską prekolumbijskiej cywilizacji, którą mogła rządzić kobieta

Pracujący w Peru archeolodzy odnaleźli salę królewską prawdopodobnego przywódcy prekolumbijskiej cywilizacji. Według wstępnych analiz wynika, że społeczności tej mogła przewodzić żyjąca w VII wieku kobieta.

2024-11-08, 05:30

W Peru odkryto salę królewską prekolumbijskiej cywilizacji, którą mogła rządzić kobieta
Ozdoby głowy (prawdopodobnie korony) stworzone przez cywilizację Moche (Mochica). Foto: Shutterstock

Salę królewską odkryto podczas prac archeologicznych na stanowisku Panamarca zlokalizowanym w dolinie rzeki Nepena w zachodniej części Peru. W przeszłości znajdowała się tam miejscowość ludności Moche (lub Mochica), której kultura rozwijała się pomiędzy latami 350 a 850.

Znalezione w miejscu poszukiwań filary, malowidła, a przede wszystkim tron dowodzą, że miejsce to zajmował przywódca lokalnej społeczności - sugerują autorzy badania, wśród których są m.in. amerykańscy badacze z uniwersytetu Columbii oraz z Muzeum Przyrody i Nauki w Denver.

***

Czytaj także:

***

Znalezione w tzw. sali wyobraźni Moche malowidła dowodzą, że lokalną społecznością kierowała wówczas kobieta - twierdzą archeolodzy, którzy na kilku malowidłach dostrzegli postać "silnej kobiety". Jej wizerunek zdobi też tron.

REKLAMA

Zdobienie tronu, zdaniem badaczy, jest też dowodem na to, że "silna kobieta" była przywódczynią ludu, nie zaś postacią mityczną, np. boginią. Miejsce zasiadania lidera Moche zostało bowiem wyłożone zielonymi koralikami, a także cienkimi nićmi, czyli materiałami, w których lubowały się kobiety z tejże kultury.

***

Czytaj także:

***

W sali królewskiej archeolodzy natrafili też na malowidła przedstawiające mężczyzn i kobiety, a także zwierzęta, m.in. psy, jelenie oraz węże. Częstym motywem obrazów są też sceny z bitew prowadzonych przez ludność Moche.

Typowe dla cywilizacji Moche było stawianie piramid schodkowych, budowanych z suchych cegieł, tzw. adobe. Ludność Moche rozwijała też systemy nawadniania pól, zajmowała się obróbką metali oraz rozwojem technik wyrobu ceramiki, a także tkactwem.

REKLAMA

***

Czytaj także:

***

PAP/mc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej