Ziobro może stracić immunitet. Wniosek z komisji ds. Pegasusa trafi do Sejmu
Sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa zapowiada wniosek do Sejmu o uchylenie immunitetu Zbigniewowi Ziobrze. Ma to umożliwić doprowadzenie byłego ministra sprawiedliwości na przesłuchanie - wyjaśniała szefowa komisji śledczej Magdalena Sroka.
2024-11-08, 12:30
Zbigniew Ziobro cztery razy nie stawił się na posiedzeniu komisji śledczej. Dwie z tych nieobecności były usprawiedliwione. Teraz członkowie komisji liczą, że byłego szefa Suwerennej Polski uda się doprowadzić na przesłuchanie.
Wniosek o uchylenie immunitetu Ziobrze zostanie przekazany prokuratorowi generalnemu, za pośrednictwem marszałka Sejmu. Tam zostanie on oceniony pod względem formalnym i przesłany do Sejmu - wyjaśniała przewodnicząca komisji Magdalena Sroka.
Posłuchaj
Wnioskiem o uchylenie immunitetu Zbigniewowi Ziobrze zajmie się komisja regulaminowa. Posłanka Sroka wyjaśniła, że dopiero po tym, jak Sejm podejmie decyzję o uchyleniu immunitetu byłemu ministrowi sprawiedliwości, komisja będzie mogła zawnioskować o doprowadzenie go na przesłuchanie.
Ziobro ukarany przez sąd
Wiceszef komisji Marcin Bosacki poinformował, że Sąd Okręgowy w Warszawie uznał racje komisji i nałożył karę finansową na Zbigniewa Ziobrę. Wyjaśnił, że jest to kara porządkowa za pierwsze niestawienie się na posiedzeniu komisji.
REKLAMA
- Czekamy na dostarczenie dokumentów w tej sprawie - powiedział.
Czytaj także:
- Chcą doprowadzić Ziobrę przed komisję. Kaczyński mówi o "akcie barbarzyństwa"
- Posłom odmówił, śledczym zeznawał. Nowe ustalenia ws. Zbigniewa Ziobry
Zbigniew Ziobro, podobnie jak inni politycy PiS, bojkotuje prace komisji śledczej do spraw Pegasusa. Uważają oni, że jest nielegalna, ponieważ została powołana - jak orzekł TK - niezgodnie z ustawą zasadniczą.
Koalicja rządowa z kolei nie uznaje tego orzeczenia, ponieważ uważa, że w Trybunale zasiadają sędziowie nieuprawnieni do orzekania.
IAR/ mbl/wmkor
REKLAMA
REKLAMA