"Lekcja śpiewania" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej

"Lekcja śpiewania" opowiada o szczególnym, krakowskim zwyczaju obchodzenia Święta Niepodległości. W tym mieście nie ma nudnych uroczystości czy smutnych pochodów, ale radosne śpiewanie pieśni patriotycznych. W końcu odzyskanie niepodległości przez Polskę to radosna okazja.

2024-11-10, 15:25

"Lekcja śpiewania" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej
Kraków ma własny zwyczaj obchodzenia Święta Niepodległości. Foto: shutterstock/Boris Stroujko

11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii polskiej państwowości. Wtedy marszałek Józef Piłsudski został naczelnym wodzem wojsk polskich, a we francuskim Compiègne zawarto rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej.

11 listopada - wyjątkowa data w historii Polski

Ten układ sił potwierdzono ponad pół roku później, podpisując traktat wersalski. Ówczesne uwarunkowania polityczne w Europie stworzyły więc możliwości odrodzenia państwa polskiego po 123 latach zaborów. Tego dnia obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. W tym dniu organizowane są różne uroczystości i wydarzenia, np. Marsz Niepodległości w Warszawie.

Od 22 lat jest też inna tradycja - w Krakowie. A zaczęło się tak, że w 2002 roku, kiedy do magistratu krakowskiego przyszło dwóch "pozytywnie zakręconych" czyli Kazimierz Madej z kabaretu Loch Camelot i Waldemar Domański. Oni zaproponowali zmianę sposobu obchodów Święta Niepodległości ze smutnych - ich zdaniem - na radosne. Hasła typu: "precz ze smutkiem..." i "patriotyzm nie musi być cierpieniem..." budziły obawy, ale mimo to wydano zgodę na zorganizowanie pierwszego koncertu pt. Radosna Niepodległości.

Posłuchaj

Kraków ma własny zwyczaj obchodzenia Święta Niepodległości (Co jest na tej taśmie?) 52:33
+
Dodaj do playlisty

Niezwykły zwyczaj. Kraków obchodzi Święto Niepodległości na swój sposób

11 listopada 2002 roku pod Sukiennicami rozdano kilkaset śpiewników i wspólnie z prawie dwutysięczną publicznością odśpiewano trzydzieści "pięknych i wesołych piosenek". Od tej pory wzruszenie i radość to typowe "objawy" wspólnego śpiewania, a pojawianie się całych rodzin to norma.

REKLAMA

5 lat później, w 2007 roku powstała Biblioteka Piosenki Polskiej. I o tym właśnie jest rozmowa z gościem Polskiego Radia 24. Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki mówił w audycji, co przez się działo przez te 22 lata działania instytucji oraz czy Biblioteka poszerza swoją działalność - np. wychodząc poza Kraków, a także jakie inne przedsięwzięcia podejmuje Biblioteka Piosenki Polskiej.

Rozmowę poprzedził reportaż Grażyny Wielowieyskiej z 2007 roku "Lekcja śpiewania", opowiadający o krakowskim śpiewaniu pieśni patriotycznych. Lekcji śpiewania było już ponad 80 z różnych okazji - weszły do kalendarza krakowskich imprez. Wieść o tym poszła w Polskę i teraz przyjeżdżają w te dni ludzie z całego kraju.


* * *

Audycja: Co jest na tej taśmie?
Prowadząca: Dorota Boniecka-Górny
Gość: Waldemar Domański (dyrektor Biblioteki Piosenki Polskiej)
Data emisji: 9.11.2024
Godzina emisji: 22.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej