31 sierpnia czy 4 czerwca? Hall: ta pierwsza data była przełomem

- Decyzję należałoby zostawić następnemu pokoleniu Polaków, które mogłoby nabrać większego dystansu. Święto państwowe to dzień wolny od pracy. Mam ich wiele w ciągu roku. Nie sądzę, że najbardziej potrzebne jest nam teraz wszczynanie debaty w tej sprawie. Natomiast uczczenie tych dni to inna sprawa. Uroczystości powinny odbywać się  31 sierponia i 4 czerwca. To są bardzo ważne dni w historii Polski - mówił w Polskim Radiu 24 były opozycjonista w PRL Aleksander Hall.   

2024-11-14, 12:42

31 sierpnia czy 4 czerwca? Hall: ta pierwsza data była przełomem
Hall: 31 sierpnia jest wyjątkowy w naszej historii. Foto: Zbigniew Trybek/PAP

Zdaniem Aleksandra Halla daty 31 sierpnia i 4 czerwca są bardzo ważne i pozytywnie się kojarzą. Na zawsze też  pozostaną na kartach naszej historii. - Jednak pod pewnymi względami 31 sierpnia jest wyjątkowy w naszej historii. W tamtym czasie mieliśmy przeciwko sobie międzynardową koniunkturę, istniał twardy podział świata na dwa bloki, byliśmy w radzieckiej strefie wpływów. Zaczynała się nowa faza zimnej wojny, żelazna kurtyna trzymała się dobrze, a w Polsce wybuchły wielkie strajki, które doprowadziły do powstania Solidarności - największego ruchu w historii Polski. Władza cofnęął się, zgodziła się na wyłom w systemie. Ci, którzy żyli w tamtym okresie, wiedzą, że za ich życia nie było podobnego zjawiska. Podobnej atmosfery, mobilizacji społecznej, przejęcia się sprawami publicznymi. To był prawdziwy przełom. Pozostawił trwały ślad mimo wprowadzenia stanu wojennego, idea Solidarności przetrwała. 4 czerwca był wprost następstwem sierpnia 1980 roku. Był plebiscytem, w którym Polacy "podziękowali" PZPR i odbywał się w zupełnie innej sytuacji międzynarodowej - tlumaczył były opozycjonista.    


Posłuchaj

Aleksander Hall gościem Pawła Wojewódki (Pomówmy o tym) 21:24
+
Dodaj do playlisty

 

Dystans 

Jego zdaniem decyzję ws. ustanowienia nowego święta państwowego najlepiej byłoby pozostawić następnemu pokoleniu Polaków, które mogłoby nabrać większego dystansu. - Święto państwowe to dzień wolny od pracy. Mam ich wiele w ciągu roku. Nie sądzę, że najbardziej potrzebne jest nam teraz wszczynanie debaty w tej sprawie. Natomiast uczczenie tych dni to inna sprawa. Uroczystości powinny odbywać się  31 sierponia i 4 czerwca. To są bardzo ważne dni w historii Polski - stwierdził Hall. 

31 sierpnia 1980 roku podpisano historyczne porozumienia, otwierające drogę do powstania "Solidarności" i rozpoczynające przemiany ustrojowe w Polsce. Consensus osiągnięto po 18 dniach strajku okupacyjnego w Stoczni Gdańskiej. Stronami porozumień były: delegacja Międzyzakładowych Komitetów Strajkowych, a także przedstawiciele komunistycznych władz kraju.

REKLAMA

Wybory z 4 czerwca 1989 roku były wynikiem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła przy Okrągłym Stole. 35 lat temu opozycja demokratyczna w pierwszej turze wyborów uzyskała 160 ze 161 miejsc przeznaczonych w Sejmie dla kandydatów bezpartyjnych. W wyborach do Senatu kandydaci wspierani przez opozycję uzyskali 99 na 100 możliwych mandatów.


***

Audycja: Pomówmy o tym
Prowadzi: Paweł Wojewódka
Gość: Aleksander Hall (były minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego)   
Data emisji: 13.11.24
Godzina emisji: 21.06

PR24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej