Baza USA w Redzikowie. "Ta inwestycja jest kluczowa"
- Baza rakietowa w Redzikowie to pierwsza stała instalacja militarna USA w Polsce, z wszystkimi związanymi z tymi konsekwencjami politycznymi i militarnymi - powiedzieli w Polskim Radiu 24: Mariusz Cielma z miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa", Juliusz Sabak z "Portalu Obronnego" i Bartosz Głowacki z pisma "Raport WTO".
2024-11-16, 10:00
W opinii Juliusza Sabaka nowa baza USA w Redzikowie była od początku planowana jako część systemu globalnego obrony Ameryki przed pociskami balistycznymi średniego i dalekiego zasięgu, które miały przelatywać nad polskim terytorium i miały startować z Iranu lub Korei Północnej. Ale ta koncepcja upadła w roku 2008 bo baza wtedy nie powstała.
Posłuchaj
- To jest zwięczenie wieloletniego amerykańskiego programu na początku ukierunkowanego na Europę, to pierwsza stała instalacja militarna USA w Polsce. Bo inne rodzaje wojsk są u nas rotacyjnie. Ale dla obrony antybalistycznej ta inwestycja jest kluczowa - powiedział Mariusz Cielma.
Zdaniem Bartosza Głowackiego to dopiero początek w budowie "warstw" obrony przeciwrakietowej, do której będzie dodany polski komponent, bo to polska strona musi zapewnić w Redzikowie obronę przeciwlotniczą, w postaci systemów Wisła i Narew.
REKLAMA
- Baza w Redzikowie może być uzupełniona o amerykańskie systemy przeciwlotnicze, które dadzą jej pewne zdolności do obrony, bo dysponuje potężnym radarem. Już dekadę temu powstał w polskim wojsku batalion obrony przeciwlotniczej Redzikowa - wyjaśnił Mariusz Cielma.
Juliusz Sabak wyjaśniał, że wygląd bazy w Redzikowie nie przypadkowo przypomina nadbudówkę okrętu wojennego, bo dysponuje wyrzutniami rakiet o morskim rodowodzie.
Chodzi o system rakietowo-radarowy Aegis Ashore (AAMDS), czyli lądowy odpowiednik systemów z okrętów US Navy, który wyposażony został w 24 wyrzutnie z rakietami SM3 Block 2A. Dlatego bazę w Polsce obsługują amerykańscy marynarze. System przeciwbalistyczny z Redzikowa, podobny jest do tego w Rumunii, z tym że tam jest chroniony przez amerykańskie rakiety Patriot. A same rakiety z Redzikowa, są dziesięć razy droższe od pocisków Patriot.
* * *
Audycja: Cafe armia
Prowadzi: Agnieszka Drążkiewicz
Gość: Mariusz Cielma z miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa", Juliusz Sabak z "Portalu Obronnego" i Bartosz Głowacki z pisma "Raport WTO"
Data emisji: 16.11.2024
Godzina emisji: 08.34
REKLAMA
Polskie Radio 24
REKLAMA