OZE na celowniku antyglobalistów?

- Turbiny wiatrowe i samochody elektryczne to ulubione obiekty manipulacji opinią publiczną przez straszenie zagrożeniem, jakie rzekomo wywołują - powiedzieli w Polskim Radiu 24: Tomasz Drzał z Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE oraz Aleksy Szymkiewicz z portalu Demagog.org.pl, w audycji "Prawda czy fałsz?".

2024-11-16, 13:00

OZE na celowniku antyglobalistów?
Turbiny wiatrowe są ulubionym obiektem ataków ze strony lobby sprzeciwiającemu się zielonej transformacji UE.Foto: Shutterstock/Teun van den Dries

Aż 20 procent treści w polskim Internecie o OZE to dezinformacja. W opinii Aleksego Szymkiewicza fake newsy wokół Odnawialnych Źródeł Energii są związane z polityczną oceną problemem ocieplania się klimatu na Ziemi. A skoro te kwestie są tak bardzo upolitycznione, stały się przedmiotem sporów i kontrowersji. A chodzi o bezpośrednie wpływanie na wyborców partii politycznych, bo Zielony Ład UE negatywnie angażuje wiele środowisk.

Posłuchaj

Tomasz Drzał z Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE oraz Aleksy Szymkiewicz z portalu Demagog.org.pl gośćmi Polskiego Radia 24 ( audycja "Prawda czy fałsz?") 24:23
+
Dodaj do playlisty

 

- Trzeba zwrócić uwagę na dwa istotne tematy związane z tym tematem, chodzi o elektrownie wiatrowe i samochody elektryczne. Wokół nich jest wiele kolportowanych fałszywych opinii.  Straszy się w Internecie problemem blackout-ów z powodu niestabilności OZE w pozyskiwaniu prądu. Dotyczy to także negatywnych opinii o e-autach, jeśli chodzi o ich zasięg, recykling baterii, skłonność do pożarów itp. W przypadku turbin wiatrowych podważa się ich ekonomiczny sens i podkreśla się że one zabijają ptaki i szkodzą ludziom przez wydawane przez łopaty infradźwięki  - powiedział Aleksy Szymkiewicz.

REKLAMA

Co z recyklingiem łopat turbin wiatrowych?

Drugi z gości, Tomasz Drzał podkreślił, że zarzuty o trudność z recyklingiem łopat turbin wiatrowych, są częstą efektem  ukrytej gry o wielkie pieniądze, pomiędzy różnymi podmiotami gospodarczymi. A ta gra opiera się głównie na wywoływaniu negatywnych emocji takich jak strach o zdrowie z powodu obecności turbin wiatrowych, ryzyko pożaru e-aut, zatrucie środowiska zużytymi bateriami aut elektrycznych itp.

- Zawsze jest tak, że ktoś namawia innych, żeby czegoś nie zrobili, a potem się okazuje, że zrobi to potem sam. Opinia publiczna dość łatwo ulega takim dezinformacjom. Recykling łopat turbin wiatrowych nie jest aż tak wielkim problemem jak się o tym mówi, bo 90 procent surowców zużytych do ich produkcji, jest potem ponownie wykorzystywanych. A sama wymiana łopat jest bardziej efektem wprowadzania nowych technologii, a nie tego, że stanowią zagrożenie z powodu ich długiej eksploatacji. Recykling łopat i baterii do aut jest z roku na rok coraz większy, co wynika z nowych technologii odzyskiwania surowców. A na elektrowniach wiatrowych instaluje się urządzenia odstraszające ptaki. Dziś elektrownie nie są już wyłączone na czas migracji ptaków, bo one nauczyły się omijać takie instalacje - powiedział Tomasz Drzał. 


 

* * *

Audycja: Prawda czy fałsz
Prowadzą: Ewa Wasążnik, Paweł Trzaskowski
Goście: Tomasz Drzał z Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE oraz Aleksy Szymkiewicz z portalu Demagog.org.pl
Data emisji: 16.11.2024
Godzina emisji: 12.06

REKLAMA


PR24 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej