Technologia 5G i fake newsy. "W szerzeniu dezinformacji to emocje są kluczowe"
- Dla osób czy podmiotów, którym zależy na szerzeniu dezinformacji, sieć 5G była idealnym tematem. Ludzie wiedzieli, że coś ma się wydarzyć, ale zupełnie nie rozumieli, co. Wokół tego było pole do zbudowania całej masy mitów, nieprawdziwych informacji - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Prus (Fundacja Instytut Zamenhofa). Gościem audycji był również Roberto Romański (Ministerstwo Cyfryzacji).
2024-12-14, 19:15
Nowe technologie wzbudzają czasem obawy i budzą kontrowersje. Strach przed działaniem sieci 5G nie jest zjawiskiem odosobnionym, a pojawiające się w sieci teorie spiskowe i dezinformacja mogą go jedynie spotęgować.
Wraz z pojawieniem się technologii 5G pojawiło się wiele mitów na temat jej rzekomego wpływu na zdrowie człowieka oraz środowisko. Brakuje im podstaw naukowych, ale mimo to są szeroko rozpowszechniane przez różne źródła.
Roberto Romański wyjaśniał, że sieć 5G jest po prostu kolejną generacją telefonii mobilnej, opartej w swoim rdzeniu na technologach, które towarzyszą nam od lat. Dodał także, że istotną zmianą jest łączność między stacjami bazowymi oparta na światłowodach, nie zaś radiolinii. - Postęp w sieci 5G dotyczy jej szkieletu. Porównując do to klasycznego radia, to jest to zmiana repertuaru, ale dalej mamy do czynienia z polem elektromagnetycznym, nie ma tu nic sensacyjnego. Hasło "promieniowanie" jest interpretowane w sposób, który ma w Polsce "czarnobylskie" skojarzenia, to jest ten problem - ocenił.
Posłuchaj
- Powody rozprzestrzeniania fake newsów są różne. Mamy do czynienia w Polsce z wojną hybrydową, to nie jest żadna tajemnica. Rekrutuje się do niej "bojowników" świadomych, którzy działają celowo, ale największa ich rzesza jest nieświadoma, napędzana emocją, którą jest strach (…). To emocje coś sprzedają, podobnie jest z szerzeniem dezinformacji - dodał ekspert.
REKLAMA
Paweł Prus zwracał uwagę na pewne zaniedbania podczas wprowadzania sieci 5G. - Gdy dekadę temu zaczęło się mówić o sieciach 5G, mówiło się o tym, jak to będzie niesamowita zmiana, a to, że internet będzie w takiej prędkości, da nam zupełnie nowe możliwości, że to będzie rewolucja w naszym życiu. Zabrakło wyjaśnienia, czym ta sieć 5G jest od strony technicznej, nikt nie podjął takiej próby - stwierdził.
* * *
Audycja: Prawda czy fałsz?
Prowadzą: Ewa Wasążnik i Paweł Trzaskowski
Goście: Roberto Romański (Ministerstwo Cyfryzacji) i Paweł Prus (Fundacja Instytut Zamenhofa)
Data emisji: 14.12.2024
Godzina emisji: 12.06
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA