Klimatyczne fake newsy. Jak dziś wygląda dezinformacja ws. ochrony środowiska?
Dezinformacja dotycząca zmian klimatycznych może służyć różnym celom. Niektórzy wprowadzają w błąd ludzi po to, żeby zachować swoją uprzywilejowaną pozycję lub zarabiać pieniądze, bądź zachować zyski - wyjaśniał w Polskim Radiu 24 dr Michał Troczyński z WWF Polska.
2024-11-23, 14:20
W kolejnym odcinku audycji "Prawda czy fałsz?" goście Polskiego Radia 24 mówili o dezinformacji związanej ze zmianami klimatu. Dr Mikołaj Troczyński z WWF Polska zwrócił uwagę, że coraz mniej fałszywych informacji dotyczy tego, że klimat nie ulega zmianom, bo to jest właściwie powszechnie uznane. Częściej spór dotyczy tego, czy za zmiany klimatu odpowiada człowiek, czy nie.
Posłuchaj
Zmiany klimatu są obiektem dezinformacji
Gdzie się zatem pojawia dezinformacja? Nadal jest powszechna w działaniach wielkich firm, które próbują kreować się na ekologiczne. To jest tzw. greenwashing - wyjaśnił dr Michał Troczyński. Gość audycji tłumaczył, że dezinformacja przyjmuje różne formy zależnie od tego, co jest jej celem.
- Niektórzy wprowadzają w błąd ludzi po to, żeby zachować swoją uprzywilejowaną pozycję lub zarabiać pieniądze, bądź zachować zyski - mówił dr Troczyński. - W tej chwili dezinformacja polega z jednej strony na tym, że firmy czy instytucje twierdzą, że są neutralne dla klimatu, a inny nurt jest taki, że przesadzamy z ochroną klimatu, że nic tak naprawdę złego się nie dzieje, że gospodarka jest najważniejsza - opowiadał gość audycji.
Spada zainteresowanie zmianami klimatu
Zaangażowanie społeczne i zainteresowanie zmianami klimatu niestety spada - na co zwróciła uwagę Patrycja Wójcik z Inicjatywy Wschód. - Żyjemy w czasach wielu kryzysów, które się na siebie nakładają i efekt jest taki, że niektóre z nich wybijają się bardziej, a inne są niżej wartościowane pod względem tego, jak dużym są zagrożeniem - oceniła Wójcik.
REKLAMA
W jej opinii problemem jest też fakt, że zmiany klimatu są pojęciem abstrakcyjnym. Często są one pokazywane w postaci danych naukowych, wykresów, raportów specjalistycznych. - Ta narracja nie jest przystępna - powiedziała Patrycja Wójcik.
- Szczyt klimatyczny COP29. Plan finansowy na ratowanie planety przed wzrostem temperatury
- Złe prognozy po analizie 200 tysięcy lodowców. Topnieją dużo szybciej
Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: Prawda czy fałsz?
Prowadzą: Ewa Wasążnik i Paweł Trzaskowski
Goście: dr Mikołaj Troczyński (WWF Polska), Patrycja Wójcik (Inicjatywa Wschód)
Data emisji: 23.11.2024
Godzina emisji: 12.06
Polskie Radio 24/jmo
REKLAMA