Czy palenie drewnem w kominku szkodzi środowisku? Ekspert wyjaśnia
- Obecne kominki nie mają żadnego istotnego czy negatywnego wpływu na środowisko i na ludzkie zdrowie. Ogrzewanie drewnem w kominkach niskoemisyjnych jest właściwie działaniem ekologicznym - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Motel, ekspert grupy Drewno - Pozytywna Energia, mistrz zduński.
2024-11-18, 20:00
Palenie drewnem w kominku jest dziś modne i wydaje się być jednym z najbardziej oczywistych rozwiązań, branych pod uwagę przy budowie nowego domu.
Jakie drewno do kominka?
Aby ogrzewanie domu w ten sposób było ekologiczne i jak najmniej szkodliwe dla środowiska, należy odpowiednio przygotować drewno i zadbać o właściwy wybór kominka. Kluczowe jest, aby drewno było dobrze wysuszone. Jego wilgotność nie powinna przekraczać 15-20 proc., ponieważ mokry surowiec spala się mniej efektywnie, produkuje więcej dymu, sadzy i szkodliwych substancji.
Posłuchaj
Proces sezonowania powinien trwać co najmniej 1-2 lata, a drewno należy przechowywać w przewiewnym miejscu, chronionym przed deszczem. Do ogrzewania najlepiej nadaje się twarde drewno liściaste, takie jak dąb, buk, grab czy jesion. Te gatunki spalają się wolniej i bardziej równomiernie niż iglaste.
REKLAMA
Należy unikać spalania odpadów drewnianych pokrytych farbami, lakierami lub klejami, które podczas spalania emitują toksyczne substancje. Drewno powinno być cięte na kawałki dostosowane do wielkości paleniska.
Kominek i niezależność energetyczna
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że ludzie wracają do naturalnych rozwiązań. - Chcą wprowadzać ogień do domu. Chcą także być niezależni energetycznie. Bo wiadomo, że drewno jest jednym z najlepszych paliw, odnawialnych źródeł energii, które jako jedyne ze wszystkich odnawialnych źródeł posiada własny magazyn - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Motel.
- W związku z tym, jeżeli ktoś ogrzewa drewnem opałowym, może się w nie zabezpieczyć z sezonu na sezon. Często ludzie zabezpieczają się dwa lub trzy sezony wcześniej. Mają suche, wysezonowane drewno opałowe. W ten sposób nie są narażeni na wahania cen paliw. Są zabezpieczeni. Zatem coraz chętniej wracają do takich starych rozwiązań, także do budowania różnych urządzeń zduńskich. Coraz więcej ludzi chce gotować na kaflowej kuchni - dodał.
Podkreślił również, że "dzisiejsze nowoczesne kominki mają systemy, dzięki którym energię można zgromadzić na dłużej niż kilka godzin". - Ale te typowe, zduńskie urządzenia, mają to w sobie jakby od razu - powiedział.
Zaznaczył też, że "obecne kominki nie mają żadnego istotnego czy negatywnego wpływu na środowisko i na ludzkie zdrowie". - Ogrzewanie drewnem w kominkach niskoemisyjnych jest właściwie działaniem ekologicznym. Kominki są bardzo niskoemisyjne, wręcz zalecane w sytuacjach bądź miejscach smogowych - podsumował Krzysztof Motel.
Jak wybrać ekologiczny kominek?
Wybierając kominek, warto postawić na model z zamkniętą komorą spalania. Bo otwarte kominki są mało efektywne i emitują więcej zanieczyszczeń. Nowoczesne kominki powinny być zgodne z normami ekoprojektu, co gwarantuje niską emisję pyłów oraz wysoką sprawność energetyczną. Dobrze, jeśli kominek jest wyposażony w funkcję dopalania gazów, co zmniejsza ilość szkodliwych emisji i jednocześnie zwiększa efektywność spalania drewna. Warto również rozważyć urządzenia z filtrami redukującymi emisję pyłów oraz z automatycznym sterowaniem procesu spalania, które optymalizują wykorzystanie drewna i zmniejszają ilość emitowanych zanieczyszczeń.
REKLAMA
Aby ogrzewanie było maksymalnie ekologiczne, należy zadbać o odpowiednią wentylację w pomieszczeniach, co zapewni dostęp tlenu potrzebnego do efektywnego spalania. Kominek i przewody kominowe powinny być regularnie czyszczone, aby zapobiec gromadzeniu się sadzy i smoły, które zwiększają emisje i mogą być przyczyną pożaru.
Prawidłowo przygotowane drewno i odpowiednio dobrany kominek powinny generować przezroczysty lub biały dym. Ciemny oznacza nieefektywne spalanie.
***
Audycja: "Zmiana klimatu"
Prowadząca: Marta Hoppe
Gość: Krzysztof Motel (ekspert grupy Drewno - Pozytywna Energia, mistrz zduński)
Data emisji: 18.11.2024
Godzina emisji: 19.06
bartos
REKLAMA
REKLAMA