Zmutowany wirus w ściekach, alarm w Warszawie. Apel do rodziców
W ściekach w Warszawie wykryto zmutowanego wirusa polio. Główny inspektor sanitarny oświadczył, że choć sytuacja jest alarmująca, to zachorowań dotąd nie potwierdzono.
2024-11-18, 15:15
Dr Paweł Grzesiowski mówił też, że wirus może stanowić zagrożenie dla tych, którzy nie są zaszczepieni.
Polio w ściekach w Warszawie. Apel do rodziców
- Najważniejszy przekaz jest taki, że jeśli jesteś niezaszczepiony, mimo że w Polsce nie ma przypadków dzikiego polio od 40 lat, sytuacja się zmienia - tłumaczył inspektor. - Apelujemy do personelu medycznego oraz rodziców i opiekunów dzieci o uzupełnienie brakujących szczepień przeciwko polio - dodał.
Do sprawy odniosła się także krajowa konsultant w dziedzinie epidemiologii profesor Iwona Paradowska-Stankiewicz. Przypomniała, że do rozprzestrzenienia polio dochodzi drogą kropelkową i pokarmową. Jest więc ryzyko zachorowania poprzez brudne ręce, kontakt z zakażonym człowiekiem albo przedmiotami mającymi styczność z jego wydzielinami.
Polio atakuje człowieka także przez żywność i zanieczyszczoną ściekami wodę.
REKLAMA
Europa bez polio od lat
Prof. Paradowska-Stankiewicz zaznaczyła również, że od 22 lat Europa jest wolna od zakażeń wywołanych dzikim wirusem polio, który powoduje zakaźną chorobę Heinego-Medina. Ostatni przypadek zachorowania w Polsce odnotowano w 1984 roku.
W związku z wykryciem wirusa polio w ściekach w Warszawie sanepid podjął decyzję o rozszerzeniu badań na terenie miasta, wzmożono nadzór nad występowaniem ostrych porażeń wiotkich u dzieci do 15. roku życia.
Oszacowano, że prawie 96 procent dzieci na Mazowszu jest zaszczepionych przeciw polio, w całym kraju jednak tylko 88 procent.
- Mieszkańcom Gazy grozi epidemia polio? "Wydaje się nieunikniona"
- Dezinformacja obliczona na konkretny zysk. Co motywuje antyszczepionkowców?
- Lubelskie. Coraz więcej zakażeń wścieklizną, to już 16. ognisko choroby
ms/IAR, X/wmk
REKLAMA