Mieszkańcom Gazy grozi epidemia polio? "Wydaje się nieunikniona"

Złe warunki sanitarne, w tym brudna woda i wszechobecne śmieci, do tego głód, z którymi zmagają się mieszkańcy pogrążonej w wojnie Gazy, stanowi idealne środowisko dla chorób zakaźnych, takich jak polio. Światowa Organizacja Zdrowia walczy z czasem. Chce wykorzystać tzw. przerwy humanitarne, aby zaszczepić jak najwięcej dzieci.

2024-09-06, 22:15

Mieszkańcom Gazy grozi epidemia polio? "Wydaje się nieunikniona"
Akcja szczepień przeciwko polio. Gaza, 05.09.2024 r.Foto: BASHAR TALEB/AFP/East News

Jak opisuje na łamach "Guardiana" prof. Devi Sridhar, ekspertka ds. zdrowia publicznego z Uniwersytetu w Edynburgu, w sierpniu w Strefie Gazy wykryto polio u niemowlęcia. W wyniku choroby 10-miesięczne dziecko jest częściowo sparaliżowane.

Badaczka zwraca uwagę, że wprawdzie istnieje skuteczna szczepionka na tego rodzaju choroby zakaźne, jednak "trwająca wojna w regionie spowodowała wstrzymanie kampanii szczepień".

Jednocześnie alarmuje, że "epidemia polio [w Gazie] wydaje się być nieunikniona, biorąc pod uwagę, że choroba rozprzestrzenia się poprzez brudną wodę i śmieci otaczające osoby mieszkające w namiotach w obozach".

Polio w Gazie. Jest reakcja WHO

Jak w ostatnich dniach informowało Polskie Radio, Światowa Organizacja Zdrowia chce wykorzystać wprowadzone od początku września przerwy humanitarne w działaniach zbrojnych, aby zaszczepić na polio jak najwięcej dzieci.

REKLAMA

W tym celu do Strefy Gazy dostarczono łącznie 1,3 mln dawek doustnej szczepionki NoPV2. 

"Coraz trudniej oszacować prawdziwe koszty wojny"

Prof. Devi Sridhar zauważa, że "odkrycie polio w Gazie przypomina nam, iż coraz trudniej jest oszacować prawdziwe koszty wojny".

"Nie mamy pojęcia, jak powszechne są choroby i głód, powodujące tzw. zgony pośrednie. Nie mamy pojęcia o całkowitej liczbie zgonów" - czytamy w "Guardianie".

REKLAMA

Czytaj także:

łl/"Guardian", IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej