Lubelskie. Coraz więcej zakażeń wścieklizną, to już 16. ognisko choroby

Na Lubelszczyźnie wykryto 16. ognisko wścieklizny. Nosicielem jest lis odnaleziony w powiecie tomaszowskim. Na obszarze zagrożonym wścieklizną obowiązuje szczepienie kotów.

2024-11-13, 12:24

Lubelskie. Coraz więcej zakażeń wścieklizną, to już 16. ognisko choroby
Na Lubelszczyźnie wykryto kolejne ognisko wścieklizny. Foto: Adam Burakowski/REPORTER/East News

W miejscowości Steniatyn (gmina Łaszczów) u wolno żyjącego lisa wykryto wściekliznę - poinformowała w środę Agnieszka Smyl, wojewódzka lekarz weterynarii.

Jest to już 16. ognisko wścieklizny wykryte w tym roku na Lubelszczyźnie. Najwięcej z nich - siedem - odnotowano w październiku. W listopadzie jak dotąd wykryto już pięć ognisk.

Zakażone były nie tylko listy, ale też m.in. koty czy jenoty - w różnych miejscowościach w następujących powiatach:

  • tomaszowskim,
  • zamojskim,
  • hrubieszowskim,
  • krasnostawskim.

Tereny o podwyższonym ryzyku. Obowiązkowe szczepienie kotów

W tych powiatach wyznaczone zostały obszary zagrożone wścieklizną. Zgodnie z wydanym przez wojewodę lubelskiego rozporządzeniem w sprawie zwalczania wścieklizny na obszarach tych obowiązuje szczepienie przeciwko wściekliźnie kotów powyżej trzeciego miesiąca życia.

REKLAMA

W Polsce obowiązkowe są szczepienia przeciwko wściekliźnie psów powyżej trzeciego miesiąca życia. Natomiast szczepienia kotów obowiązują w miejscach, gdzie została stwierdzona wścieklizna i wyznaczono obszar zagrożony. Weterynarze zalecają jednak, aby niezależnie od tego szczepić koty, zwłaszcza te, które wychodzą na zewnątrz.

Śmiertelna choroba

Wścieklizna jest niebezpieczną, nieuleczalną i śmiertelną chorobą. Głównym nosicielem wścieklizny w Polsce jest lis rudy. Do zakażenia człowieka dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia przez chore zwierzę.

Jedyną skuteczną metodą zapobiegania wściekliźnie są szczepienia ochronne.

Czytaj także:

łl/PAP/wmk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej