Mężczyzna pogryziony przez kota zakażonego wścieklizną. "Śmiertelna choroba"

2024-07-29, 15:06

Mężczyzna pogryziony przez kota zakażonego wścieklizną. "Śmiertelna choroba"
Mężczyzna pogryziony przez kota zakażonego wścieklizną. "Śmiertelna choroba". Foto: Shutterstock/Wulandari Wulandari

Mieszkaniec wsi Komodzianka w powiecie biłgorajskim został pogryziony przez wściekłego kota. 78-latek otrzymał szczepionkę i przebywa w domu pod kontrolą sanepidu.

To jest już drugie potwierdzone w tym roku ognisko wścieklizny na Lubelszczyźnie. Powiatowy inspektor sanitarny w Biłgoraju Grzegorz Dubiel przekazał, że kot został potrącony przez samochód - do ugryzienia doszło w momencie, gdy 78-latek, próbował udzielić mu pomocy.

Mężczyzna był właścicielem kota. Zwierzę nie przeżyło, pobrane od niego próbki potwierdziły zakażenie wścieklizną. - Kto był nieszczepiony przeciwko wściekliźnie, wychodzący na dwór. Doszło do tego, że ugryzł swojego właściiela. Wścieklizna jest chorobą, na którą chorują wszystkie zwierzęta stałocieplne, a także ludzie. Jest to choroba nieuleczalna, śmiertelna. Od momentu wystąpienia objawów nie ma żadnych szans na ratunek, dlatego ważne są szczepienia profilaktyczne - relacjonowała Monika Michałowska z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie.

Posłuchaj

Lubelkie. Drugie w tym roku ognisko wścieklizny (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

- Mężczyzna od razu zgłosił się do lekarza. Przyjął dwie dawki szczepionki poekspozycyjnej [zapobiega zachorowaniu - red.], za kilka dni ma przyjąć ostatnie szczepienia - podał inspektor Dubiel.

Pierwsze w tym roku ognisko wścieklizny na Lubelszczyźnie wykryto u padłego lisa w miejscowości Gozdów, w powiecie hrubieszowskim.

REKLAMA

Wścieklizna u ludzi. Jakie są objawy?

Do zakażenia człowieka dochodzi w przypadku pogryzienia, podrapania przez chore zwierzę i kontaktu śluzówek, uszkodzonej skóry człowieka ze śliną chorych zwierząt. W każdym przypadku pogryzienia przez nieznane lub nieszczepione zwierzę, należy się zgłosić do lekarza. Głównym źródłem wirusa są zwierzęta dzikie i domowe, takie jak psy, wilki, lisy, kojoty, nietoperze, ale też wiewiórki, sarny czy koty.

Okres inkubacji wirusa u człowieka może trwać co najmniej 3-8 tygodni. Po tym czasie mogą pojawić się objawy, takie jak bóle głowy, gorączka, nudności czy obrzęk skóry wokół miejsca ugryzienia. Kolejnym stadium choroby jest porażenie mięśni i śpiączka.

Charakterystycznym objawem wścieklizny u ludzi jest wodowstręt i światłowstręt.

Czytaj także:

łl/IAR, PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej