Operacje plastyczne osób otyłych. "To nie tylko estetyka"
- Nie chodzi tylko o aspekt estetyczny, ale przede wszystkim o funkcjonalny, zdrowotny. Duże fałdy są również przyczyną różnych chorób dermatologicznych. Trudno utrzymać też higienę - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Janusz Greese Łyko, chirurg plastyczny.
2024-11-18, 20:10
Po operacji bariatrycznej swego rodzaju pamiątką po otyłości bywa nadmiarowa skóra. - Problem z usunięciem nadmiaru tkanek jest duży. To kompleksowa sprawa, wymaga współpracy kilku specjalistów. Nie tylko chirurga plastyka - podkreślił dr Janusz Greese Łyko.
Posłuchaj
- Bo na początku należy zlikwidować przyczynę powstawania nadwagi. Zabiegi chirurgiczne w zakresie bariatrii, obejmujące na pierwszym miejscu zmniejszenie żołądka, są najważniejsze. Pozwalają one na zmniejszenie dowozu kalorii. Bo istnieją dwa mechanizmy otyłości. Jeden wynika z chęci spożywania dużej ilości pokarmu. Czuje się głód związany ze spadkiem poziomu glukozy. Pokarmy, które powodują szybki wzrost poziomu glukozy, są bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż szybki wzrost poziomu glukozy powoduje ustanie łaknienia - dodał ekspert.
Jak wyjaśnił, drugi mechanizm wynika z rozciągnięcia ścian żołądka. - Bo są pokarmy, które bardzo późno powodują wzrost poziomu glukozy. Są osoby, które zjedzą trzy razy więcej, zanim poczują sytość. Jeżeli żołądek jest kilka razy większy, to trzeba kilka razy więcej zjeść, by poczuć sytość. W tym przypadku leczenie bariatryczne jest bardzo ważne. Ale później pojawia się rzeczywisty problem w postaci dużego nadmiaru skóry - zaznaczył lekarz.
Jak się pozbyć nadmiarowej skóry? Rezultaty zależą od stanu zdrowia pacjenta
REKLAMA
Podkreślił również, że skóra ma bardzo dużą możliwość rozciągania się. - Można powiedzieć, że prawie bezgraniczną. Ale ma znacznie ograniczoną możliwość kurczenia się. Widzimy to na przykład u kobiet w ciąży. To samo dotyczy osób otyłych leczonych bariatrycznie. U takich osób wskazana jest operacja plastyczna powłok brzusznych, polegająca na redukcji ich ilości - powiedział dr Janusz Greese Łyko.
Dodał, że chodzi o bardzo duży zabieg. - Ale oczywiście mamy różnego rodzaju modyfikacje i metody, które są bardziej lub mniej rozległe. Stosowanie danych metod jest uzależnione od stanu klinicznego pacjenta. Jeżeli mamy do czynienia z osobą zdrową, u której jedynym problemem jest nadmiar powłok brzucha, to można zrobić bardzo rozległy zabieg, polegający na usunięciu całego zwisającego fartucha skóry i tkanki podskórnej z odpreparowaniem nawet do wysokości klatki piersiowej. Ale gdy mamy do czynienia z osobą chorą, z cukrzycą, z nadciśnieniem czy innymi dolegliwościami, jak epizody chorób zakrzepowo-zatorowych, to bezpiecznym rozwiązaniem będzie jedynie miejscowe usunięcie - tylko nadmiaru fartucha w dolnej części. Ta operacja wtedy nie spowoduje efektu wow. Ale spowoduje, że pacjent będzie miał większy komfort - zaznaczył ekspert.
- Nie chodzi tylko o aspekt estetyczny, ale przede wszystkim o funkcjonalny, zdrowotny. Bo takie duże fałdy są również przyczyną różnych chorób dermatologicznych. Trudno utrzymać też higienę - podsumował.
* * *
Audycja: Samo zdrowie
Prowadzi: Małgorzata Telmińska
Gość: dr Janusz Greese Łyko (chirurg plastyczny)
Data emisji: 18.11.2024
Godzina emisji: 19.33
bartos
REKLAMA