Nieudana próba rakietowa Elona Muska. Wodowanie Super Heavy widział Donald Trump

Z problemami zakończył się szósty test rakiety Starship od SpaceX. Booster Super Heavy, czyli część nośna rakiety, wodował w oceanie zamiast wylądować w ramionach chwytaka na ziemi, jak wcześniej. Firmie udało się za to przeprowadzić kilka innych kosmicznych eksperymentów. Wtorkowym testom przyglądał się osobiście prezydent elekt Donald Trump.

2024-11-20, 08:55

Nieudana próba rakietowa Elona Muska. Wodowanie Super Heavy widział Donald Trump
SpaceX przeprowadził szósty test Starship, tym razem udało się zrealizować tylko część założeń. Foto: CHANDAN KHANNA/AFP/East News

Elon Musk, który jest bardzo zainteresowany zabezpieczeniem rządowego wsparcia dla SpaceX i Tesli, gościł prezydenta elekta w południowym Teksasie, gdzie razem oglądali start. 

Jednak rakieta nośna wielokrotnego użytku nie wróciła na platformę startową jak oczekiwano. Pojazd został skierowany do wodowania w Zatoce Meksykańskiej. Przechwycenie rakiety odwołano zaledwie cztery minuty po rozpoczęciu lotu testowego z nieokreślonych powodów, a rakieta nośna uderzyła w wodę trzy minuty później.

Wodowanie w Zatoce Meksykańskiej

Pojazd opadł dziobem do przodu podczas ostatniej części wejścia, zanim obrócił się i wpadł pionowo do Oceanu Indyjskiego.

- Nie wszystkie kryteria przechwycenia rakiety nośnej zostały spełnione - tłumaczył rzecznik SpaceX Dan Huot. Nie sprecyzował, co poszło nie tak.

REKLAMA


Posłuchaj

Firma SpaceX wystrzeliła kolejną rakietę Starship. W porównaniu do ostatniego razu, teraz nie udało się jednak poprawnie wykonać manewru polegającego na skierowaniu rakiety nośnej z powrotem do mechanicznych ramion, czyli tak zwanych "pałeczek" - wieży startowej - relacja Jana Pachlowskiego (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

 

SpaceX zachowało tę samą trasę lotu co ostatnio, ale zmieniło kilka kroków po drodze, a także porę dnia - Starship wystartował późnym popołudniem zamiast wczesnym rankiem.

Osiągnięte cele misji

Wśród nowych celów, które zostały osiągnięte, było odpalenie jednego z silników statku w kosmosie. Na pokładzie statku kosmicznego przeprowadzono również eksperymenty z ochroną termiczną. Niektóre obszary zostały pozbawione płytek grzewczych, aby sprawdzić, czy mechanizmy chwytające będą tam działać w przyszłych lotach.

Jeszcze więcej ulepszeń zaplanowano na następny lot testowy.

REKLAMA

Tańszy transport kosmiczny

Był to szósty lot testowy Starship - statku kosmicznego, który ma zabrać astronautów na Księżyc. Poprzedni miał miejsce 13 października i wtedy po raz pierwszy ramiona wieży złapały Super Heavy.

Czytaj także:

Starship to dwustopniowa megarakieta mierząca ponad 121 m. Jej pierwszy stopień to booster (czyli moduł nośny) Super Heavy, a drugi to Starship będący statkiem kosmicznym. W założeniu rakieta ma wynosić największe ładunki na orbitę i znacząco zmniejszyć koszty takiego transportu.

PAP, IAR/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej