Polacy chcą zarabiać więcej. Specjaliści oczekują podwyżek, rozważają odejście

Zdecydowana większość osób zatrudnionych jako specjaliści gotowa jest odejść z pracy, jeśli nie dostaną podwyżki - wynika z badania Joobla.pl. Większość z nich nie zamieniłaby też grubszego portfela na szkolenia i inne niematerialne środki motywacyjne.

2024-11-20, 12:01

Polacy chcą zarabiać więcej. Specjaliści oczekują podwyżek, rozważają odejście
Polscy specjaliści rozważają zmianę pracy w razie nieotrzymania podwyżki. Foto: fizkes/ Shutterstock

Większość Polaków nie jest zadowolona ze swojego wynagrodzenia. Z badania przeprowadzonego przez Joobla wynika, że 77,6 proc. pracowników chciałaby zarabiać więcej. Pensja jest wystarczająca tylko w ocenie 22,4 proc. badanych.

Dla ogółu pracowników, sposobem na wyższe zarobki są przeważnie rozmowy z szefem - wynika z badania. W przyszłym kwartale taką rozmowę chce odbyć 50,2 proc. badanych. Dla większości, także w dłuższej perspektywie negocjacje z przełożonym są lepszą opcją niż zmiana pracy - rozmowę preferuje 52,1 proc. Polaków.

Zatrudnieni jako specjaliści nie wykluczają zmiany pracy jako sposobu na wyższe zarobki. Szukania lepszej oferty w razie nieotrzymania podwyżki deklaruje 86,0 proc. z nich, 13,1 proc. nie jest gotowych do podjęcia takiej decyzji. 

Specjaliści w większości wybierają także podwyżki nad szkoleniami. 73 proc. z nich przyznało, że niematerialne środki motywacyjne to za mało. 27 proc. z nich wybrałoby szkolenia zamiast podwyżki.

REKLAMA

Podwyżki - za i przeciw

Podwyżki do 10 proc. usatysfakcjonowałyby jednego na dwunastu Polaków. Zarobki większe o 10-20 proc. wystarczyłyby blisko połowie (48,8 proc.) polskich pracowników. Ponad jedna trzecia (34,8 proc.) chętnie widziałaby w portfelu pensje o 20-30 proc. większe, zaś 8,5 proc chciałoby zarabiać o 40 procent i więcej.

(PAP) 

Wśród argumentów przemawiających za rozmowami o podwyżkach, ankietowani wymieniali wzrost średniego wynagrodzenia na rynku, podnoszenie kwalifikacji, inflację i długą pracę w jednym miejscu.

Do rozmów o wynagrodzeniu zniechęcają zaś ludzi: obawa przed utratą pracy, krótki czas pracy w obecnym miejscu i wcześniejsze ustalenia z pracodawcą.

REKLAMA

Badanie preferencji pracowników

Analitycy Jooble przeprowadzili badanie na grupie 1127 polskich pracowników w okresie od 15 lipca do 1 listopada 2024 roku. Jooble ankietowało specjalistów z branży hotelarsko-gastronomicznej, edukacyjnej, IT, produkcyjnej, budowlanej, rolniczej, medycznej, logistycznej i innych.

Próba badawcza obejmowała 65,7 proc. respondentów z pięcioletnim lub dłuższym doświadczeniem zawodowym, 13,8 proc. z doświadczeniem od roku do trzech lat, 10,4 proc. z doświadczeniem do jednego roku i 10,1 proc. z doświadczeniem od trzech do pięciu lat.

Czytaj także: 

Anonimowy kwestionariusz składał się z 13 pytań z sugerowanymi opcjami odpowiedzi i możliwością umożliwienia respondentowi wyrażenia własnego punktu widzenia.

W badaniu wzięli udział respondenci w wieku powyżej 18 lat. Błąd statystyczny nie przekracza 3 proc.

REKLAMA


PAP, IAR, polskieradio24.pl/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej