Pożegnanie Jadwigi Barańskiej. "Trwa w pamięci pokoleń"
W warszawskim Kościele Środowisk Twórczych przyjaciele, aktorzy i ludzie kultury pożegnali Jadwigę Barańską. Aktorka zmarła 24 października w wieku 89 lat. Ceremonia pogrzebowa odbyła się w Los Angeles 13 listopada. 20 listopada urna z jej prochami spoczęła na cmentarzu w tym amerykańskim mieście.
2024-11-20, 18:06
Aktorka Magdalena Zawadzka wspomina Jadwigę Barańską jako serdeczną, troskliwą przyjaciółkę, prawdziwą damę, znakomitą aktorkę. - Poza filmem miała wspaniałą kartę związaną z Teatrem Telewizji - zaznacza. Wspomina jej kreację w sztuce Czechowa "Oświadczyny".
- Cóż to za kreacja, zabawna, urocza, fantastyczna, była znakomitą aktorką, która mogła grać w różnorodnym repertuarze, a poza tym przepięknie śpiewała przedwojenne piosenki - mówi Magdalena Zawadzka.
Jadwiga Barańska - ikona polskiego kina
Jadwigę Barańską żegnała także Elżbieta Bińczycka, wdowa po Jerzym Bińczyckim, którego ze zmarłą łączyła kreacja Niechciców w filmie "Noce i dnie" oraz przyjaźń. Wspomina, że była mądrą, szlachetną kobietą, z Jerzym Antczakiem tworzyli wspaniałą parę, i w pracy i w życiu, że bardzo ją wsparli po śmierci męża.
Posłuchaj
REKLAMA
Posłuchaj
W homilii ksiądz Andrzej Luter wspominał, że Jadwiga Barańska trwa w pamięci pokoleń, stała się ikoną polskiego kina. - Studiowała aktorstwo w łódzkiej filmówce, dostała się na studia za drugim podejściem, żartowała, że za pierwszym razem to Jerzy Antczak przyczynił się do tego, że się nie dostała - powiedział kapłan. Dodał, że na drugim roku studiów wyszła za mąż za Jerzego Antczaka, wcieliła się w rolę Barbary Niechcic w filmie reżyserowanym przez męża. Jak zaznaczył ksiądz Luter, Jerzy Antczak mówił z przymrużeniem oka, że rola Barbary Niechcic została napisana przez Dąbrowską specjalnie dla Jadwigi.
Życie poświęciła aktorstwu
21 października przyszłego roku - w dniu dziewięćdziesiątej rocznicy urodzin aktorki - urna z jej prochami zostanie złożona w Polsce.
Jadwiga Barańska była aktorką teatralną i filmową oraz scenarzystką. Popularność przyniosły jej role filmowe w reżyserii męża Jerzego Antczaka. Najbardziej znaną kreacją była rola Barbary Niechcic w adaptacji powieści Marii Dąbrowskiej "Noce i dnie". Zagrała także baronową Elzonowską w filmie Jerzego Hoffmana "Trędowata".
Role Jadwigi Barańskiej były wielokrotnie nagradzane, m.in. nagrodą indywidualną za najlepszą rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1975 roku oraz Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu Berlinale.
REKLAMA
- Nie żyje Jadwiga Barańska. Jan Englert: można się od niej uczyć, jak precyzyjnie tworzyć kreację
- Nie żyje aktorka Jadwiga Barańska. Legenda polskiego kina miała 89 lat
IAR/łp
REKLAMA