13-letni chłopiec brutalnie pobity w ośrodku. Jest areszt dla wychowawcy

Wychowawca, który znęcał się na 13-latkiem w dolnośląskim ośrodku wychowawczym, trafi na dwa miesiące do więzienia - przekazała w środę prokuratura. 

2024-11-27, 12:36

13-letni chłopiec brutalnie pobity w ośrodku. Jest areszt dla wychowawcy
Jest areszt dla wychowawcy, który znęcał się nad 13-latkiem w ośrodku wychowawczym/Zdjęcie poglądowe/Policja. Foto: FotoDax/Shutterstock

Do tragedii doszło w ubiegłym tygodniu, w Okręgowym Ośrodku Wychowawczym w Jerzmanicach-Zdroju (woj. dolnośląskie). 13-letni próbował popełnić samobójstwo po tym, jak wcześniej został dotkliwie pobity przez jednego z wychowawców.

W środę rzeczniczka Prokuratury Okręgowej prokurator Lilianna Łukasiewicz przekazała, że Sąd Rejonowy w Złotoryi zadecydował o dwóch miesiącach aresztu tymczasowego dla podejrzanego wychowawcy, Jacka T.

Wychowawca, który pobił 13-latka w ośrodku, trafi do aresztu

Wcześniej Jacek T. usłyszał on zarzut znęcania się nad małoletnim, który pozostawał z wychowawcą w stosunku zależności. Prok. Łukasiewicz wyjaśniła, że podejrzany swoim czynem doprowadził osobę małoletnią do usiłowania samobójstwa. 

Czytaj także:

- Grozi za to surowa kara od 2 do 15 lat więzienia, ponieważ sprawa dotyczy małoletniego -  dodała.

REKLAMA

Wcześniej prokurator informowała, że znęcanie się polegało m.in. na biciu po głowie, kopaniu i szarpaniu dziecka. Działo się to kilkukrotnie w ciągu tego dnia. Prokurator zakwalifikował to jako znęcanie, które doprowadziło małoletniego do targnięcia się na własne życie.

Chłopiec jest w śpiączce. Walczy o życie w szpitalu

W związku z próbą samobójczą w Okręgowym Ośrodku Wychowawczym w Jerzmanicach-Zdroju we wtorek na miejsce udała się wiceszefowa Ministerstwa Sprawiedliwości Maria Ejchart, która objęła bezpośredni nadzór nad sprawą. Poinformowała, że 13,5-letni chłopiec walczy o życie w szpitalu.

- Utrzymywany jest w śpiączce farmakologicznej. Nie wiemy, jaka będzie jego przyszłość -  mówiła we wtorek wiceminister.

GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

Jeśli pojawiają się myśli samobójcze, trzeba jak najszybciej skorzystać z bezpłatnych numerów pomocowych. Są to:

REKLAMA

  • Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym: 800-702-222
  • Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych: 116 123
  • Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111
  • Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka -  800 12 12 12
  • Fundacja NAGLE SAMI, bezpłatny Telefon Wsparcia dla osób w żałobie:  800-108-108, czynny od poniedziałku do piątku od godz. 14.00 do 20.00.
  • "Tumbolinia" Funduszu Dzieci Osieroconych "Tumbo Pomaga" dla dzieci i młodzieży w żałobie lub smutku:  800-111-123. Działa w poniedziałki i piątki w godz. 8.00-13.00 oraz wtorki-czwartki w godz. 12.00-18.00

Z kolei serwis www.zwjr.pl prowadzi ogólnopolską, bezpłatną i anonimową pomoc dla osób w kryzysie samobójczym, bliskich którzy chcą pomóc, oraz dla osób w żałobie.

Jeżeli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, należy natychmiast zadzwonić na policję pod numerem 112 lub udać się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej.

Źródło: PAP/hjzrmb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej