Odwołanie za odwołaniem. Trzęsienie ziemi w PLL LOT i Polskiej Grupie Lotniczej

Czterech członków rady nadzorczej Polskiej Grupy Lotniczej straciło stanowiska po tym, jak funkcji został pozbawiony prezes Polskich Linii Lotniczych LOT Michał Fijoł - dowiedziało się Polskie Radio.

2024-11-27, 17:43

Odwołanie za odwołaniem. Trzęsienie ziemi w PLL LOT i Polskiej Grupie Lotniczej
Cztery osoby odwołane z rady nadzorczej Polskiej Grupy Lotniczej. Foto: Shutterstock/MS_Digital

Prezes PLL LOT został we wtorek niespodziewanie odwołany. Komunikat w tej sprawie został ogłoszony na stronie internetowej przewoźnika. "Rada Nadzorcza PLL LOT S.A. 26 listopada 2024 roku odwołała Prezesa Zarządu Michała Fijoła. Odwołanie nastąpiło w związku z wynikami postępowań audytowych" - brzmi pełna jego treść.

Chwilę wcześniej rząd przeniósł nadzór nad PLL LOT i Polską Grupą Lotniczą z Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP) do resortu infrastruktury.

Burza po odwołaniu prezesa LOT

Szef MAP Jakub Jaworowski negatywnie ocenił całą sytuację. Tłumaczył, że już rozmawiał z ministrem infrastruktury i zapowiedział pomoc w wyjaśnieniu sprawy, którą określił jako "bulwersującą".

W związku ze sposobem odwołania Michała Fijoła część polityków domaga się odwołania wiceministra aktywów państwowych Jacka Bartmińskiego. Natomiast prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR Adrian Furgalski powiedział wprost, że do odwołania doszło nielegalnie i nie ma ono mocy wiążącej.

REKLAMA

Posłuchaj

Cztery osoby odwołane z rady nadzorczej Polskiej Grupy Lotniczej. Relacja Michała Jędrkowiaka (Polskie Radio) 0:47
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

Linie Lotnicze LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT są 11. najstarszą linią lotniczą na świecie, działają od 1929 r. W ofercie LOT-u są bezpośrednie rejsy dalekodystansowe do portów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Indiach, Japonii i Korei Południowej. Połączenia dalekiego zasięgu obsługiwane są Boeingami 787 Dreamliner. Przewoźnik obsługuje też bezpośrednie rejsy do wielu europejskich stolic, m.in. Londynu i Paryża.

Głównym akcjonariuszem PLL LOT jest Skarb Państwa, który ma 69,3 proc. udziałów w spółce. Drugim akcjonariuszem (30,7 proc.) jest Polska Grupa Lotnicza (PGL), należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa. 

Polskie Radio/mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej