Ukraina obniży wiek poboru? Waszyngton naciska na Kijów

Administracja Joe Bidena stara się nakłonić Ukrainę do obniżenia wieku poboru z 25 do 18 lat - informuje agencja AP. Amerykanie przygotowują również kolejny pakiet pomocowy dla Kijowa.

2024-11-28, 08:07

Ukraina obniży wiek poboru? Waszyngton naciska na Kijów
Amerykanie chcą nakłonić Ukrainę do obniżenia wieku poboru. Foto: AA/ABACA

Informację w rozmowie z AP przekazał wysoki rangą urzędnik administracji Bidena. Stany Zjednoczone chcą nakłonić Ukrainę do obniżenia wieku poboru.

Zdaniem amerykanów pozwoliłoby to Ukrainie na szybkie zwiększenie liczebności wojsk. Jest to tym ważniejsze, że armia Kijowa mierzy się z problemami kadrowymi. Obecnie wiek poboru wynosi 25 lat. 

Spadek liczby poborowych

Ukraina od dłuższego czasu alarmuje o problemach z poborem. Jeszcze na początku listopada w tej sprawie wypowiadał się sekretarz komisji obrony ukraińskiego parlamentu Roman Kostenko. Jak wówczas przekazał, we wrześniu spadła liczba zmobilizowanych żołnierzy.

Sekretarz podkreślał, że jest to stała tendencja, z którą Kijów musi sobie poradzić. Kostenko podkreślał,  że spadek poboru staje się poważnym problemem i "nadrobienie zaległości" mobilizacyjnych będzie wkrótce niewykonalne". 

REKLAMA

Pamiętacie, jak Załużny mówił, że potrzebujemy 500 tysięcy nowych poborowych? Dochodzę do wniosku, że do takiej liczby powinniśmy dążyć. Nie mamy też w pełni sformowanych rezerwowych brygad. Stare brygady są źle wyposażone, a nowe jeszcze gorzej - mówił Kostenko cytowany przez serwis Strana.ua.

Nowy pakiet

Ponadto amerykanie przygotowują kolejny pakiet pomocowy dla walczącej Ukrainy. W jego ramach Kijów miałby otrzymać uzbrojenie o wartości 725 mln dolarów. 

Przewiduje się, że obejmie on miny lądowe, drony, przeciwlotnicze pociski rakietowe Stinger i amunicję Himars, w tym rakiety GMLRS z głowicami kasetowymi. Oficjalne powiadomienie Kongresu o pakiecie uzbrojenia może nastąpić już w poniedziałek.

Czytaj także:

"The Guardian"/egz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej