Najlepsze jabłka świata w rankingu Taste Atlas. Polskie odmiany na podium
W ścisłej czołówce zestawienia najlepszych jabłek świata znalazły się dwie odmiany z Polski. Chodzi o jabłka grójeckie i łąckie. Wyżej w rankingu Taste Atlas są tylko greckie Mila Zagoras Piliou.
2024-11-28, 13:17
Jabłka grójeckie w rankingu Taste Atlas zajęły drugie miejsce, a jabłka łąckie trzecie. Zaledwie o 0,1 punktu wyżej oceniono grecką odmianę Mila Zagoras Piliou. Te owoce uznano za najlepsze na świecie.
Zaraz za jabłkami grójeckimi i łąckimi znalazły się pozaeuropejskie odmiany, m.in. z USA, Kanady czy Japonii.
Tradycje sadownicze w rejonie grójeckim sięgają czasów królowej Bony, która w XVI wieku otrzymała w tej części kraju ogromne połacie ziemi i przeznaczyła je na plantację drzew owocowych, w szczególności jabłoni. Przez kolejne stulecia jabłka coraz częściej znajdowały się na polskich stołach, ale też zasłynęły na całym kontynencie. Obecnie w okolicach Grójca, gdzie jest intensywna produkcja jabłek, pochodzi 40 proc. wszystkich krajowych zbiorów tych owoców.
Marka "grójeckie jabłka" odnosi się do 27 odmian jabłek, spośród których najważniejsze to: Gala, Jonagold, Golden Delicious, Red Jonaprince oraz Ligol.
REKLAMA
Wyjątkowy smak i kolor
Swoje wyjątkowe walory "jabłka grójeckie" zawdzięczają unikalnym warunkom glebowym oraz klimatycznym tego regionu, gdzie panuje szczególny mikroklimat, odznaczający się niskimi temperaturami w nocy, w okresie poprzedzającym zbiór owoców.
O wyjątkowym smaku tych jabłek decyduje ich charakterystyczna kwasowość (wyższa średnio o 5 proc. niż u jabłek tej samej odmiany, pochodzących z innych regionów) oraz bardzo wyraźny rumieniec, wynikający z wyższej zawartości barwników pod skórką (głównie antocyjanów i karotenoidów).
Jabłka łąckie rosną natomiast w Kotlinie Łąckiej w Małopolsce. To odmiana znana w wielu miejscach na świecie. Są soczyste, lekko kwaskowate. Mają tzw. górską zieloną nutkę. To właśnie delikatny, kwaskowaty posmak jest ich znakiem rozpoznawczym.
W 2014 r. Poczta Polska wydała w nakładzie 200 000 sztuk znaczek pocztowy o wartości 5 zł, prezentujący jabłko łąckie.
REKLAMA
Polskie Radio, Taste Atlas, paw/
REKLAMA