"Bór" Komorowski we wspomnieniach i nieznanych dokumentach. Nowa biografia dowódcy AK

- Po wojnie cały zbiór dokumentów AK, który stanowi podstawowe źródło dla historyków, został zredagowany - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Rodak, autor najnowszej biografii Tadeusza "Bora" Komorowskiego. Zaznaczył, że w swojej pracy opierał się także na odnalezionych dokumentach, w tym zaskakujących wspomnieniach dowódcy AK.

2024-11-30, 08:56

"Bór" Komorowski we wspomnieniach i nieznanych dokumentach. Nowa biografia dowódcy AK
Gość audycji opowiadał o nowej biografii "Bora" Komorowskiego. Foto: PAP/Maciej Kulczyński

- Za tą książką stoi historia pewnego znaleziska - powiedział w Polskim Radiu 24 pisarz i autor biografii Tadeusza "Bora" Komorowskiego Wojciech Rodak. - Do ośrodka "Karta" i Zbigniewa Gluzy, jego szefa, zgłosił się syn pana gen. "Bora" Komorowskiego, pan Adam Komorowski. Powiedział, że znalazł w piwnicy starą skórzaną walizkę, z niedokończoną biografią "Bora". Jej autorem był Eugeniusz Romiszewski, dziennikarz powiązany przed wojną z endecję, który w czasie wojny był korespondentem, a po wojnie był w Wolnej Europie. Z tej racji miał nieograniczony dostęp do współpracowników "Bora". Dzięki temu mógł przeprowadzać z nimi wywiady - wyjaśnił. 

Wskazał, że w tych wywiadach, współpracownicy dowódcy AK mówili rzeczy, jakich nie mówili nigdzie indziej. - Opowiedzieli wiele opinii, wersji wydarzeń, jakich nigdzie nie ma i które nie są powtarzane. Romiszewski stworzył tę biografię, ale ona się urywała tuż przez Powstaniem Warszawskim - zaznaczył gość Polskiego Radia 24.

Posłuchaj

Wojciech Rodak o nowej biografii Tadeusza "Bora" Komorowskiego (TurboHistoria) 48:08
+
Dodaj do playlisty

- Ta biografia, z tego, co można wnioskować, zmierzała w stronę hagiografii. On wyraźnie chciał stworzyć dobry portret, natomiast, jak wiemy, trudno ten portret utrzymać znając niektóre fakty z jego życia - ocenił. 

Zaskakujące dokumenty

Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że w toku prac zaskoczyły go dokumenty, znalezione w Studium Polski Podziemnej w Londynie, będące surową wersją wspomnień "Bora". - Mamy, z pierwszej ręki, wspomnienia "Bora" o czasach okupacji i funkcjonowaniu konspiracji AK. On otwarcie mówi o tym, że konspiracja była niedoskonała organizacyjnie, że dużo ludzi piło, nie przestrzegało zasad konspiracji, i że nie mógł tego okiełznać - przywoływał. 

REKLAMA

Czytaj także: 

W książce zawarte są również historyczne meldunki Armii Krajowej. - W tym miejscu trzeba zrobić zastrzeżenie, że dostępne dla historyków materiały na temat depesze Armii Krajowej, obieg dokumentów pomiędzy krajem, a Londynem, zostały przeredagowane przez zainteresowanych. Po wojnie cały zbiór dokumentów AK, który stanowi podstawowe źródło dla historyków, został zredagowany i opublikowany przez Tadeusza Połczyńskiego i jego współpracowników - zaznaczył Wojciech Rodak.

***

Audycja: TurboHistoria
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Wojciech Rodak (pisarz, autor biografii "Bora" Komorowskiego)
Data emisji: 29.11.2024
Godzina emisji: 22.06


Polskie Radio 24/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej