Tak wykryją narkotyki u kierowców. Pomoże aplikacja i AI

Policjanci szwedzkiej "drogówki" będą przesiewowo sprawdzać kierowców na obecność narkotyków. Pozwala na to przyjęte przez parlament prawo, które wejdzie w życie w marcu 2025 roku. Funkcjonariusze podczas kontroli drogowej posłużą się specjalną aplikacją, która działa w oparciu o sztuczną inteligencję.

2024-12-01, 13:13

Tak wykryją narkotyki u kierowców. Pomoże aplikacja i AI
Szwedzcy policjanci będą kontrolować kierowców na obecność narkotyków. Zdj. ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Nawet 25-30 proc. wszystkich wypadków drogowych w Szwecji ma związek ze spożywaniem alkoholu lub narkotyków. Władze kraju chcą wyeliminować z ulic kierowców, którzy prowadzą pojazd pod wpływem środków odurzających.

Jak podał portal brd24.pl szwedzcy funkcjonariusze dostali do ręki nowe narzędzie, które pozwoli bardzo szybko stwierdzić, czy dana osoba jest pod wpływem narkotyków.

Bardziej skuteczna niż narkotesty

To specjalna aplikacja Sighitic Analytics stworzona przez byłe funkcjonariuszki szwedzkiej policji oraz firmę z branży AI. Urządzenie skanuje ludzkie oko, a dzięki specjalnym algorytmom sztucznej inteligencji wyłapuje symptomy wskazujące na obecność w organizmie zabronionych substancji.

Do tej pory do wykrywania narkotyków służą specjalne testy. Jak pisze portal brd24.pl, działają one jednak na ograniczoną liczbę substancji i nie są tak miarodajne w wynikach. Poza tym, rutynowe ich używanie podczas kontroli drogowych byłoby kosztowne.

REKLAMA

Ustawa zezwalające na rutynowe kontrole oczu kierowców wejdzie w życie 1 marca 2025 r. i ma obowiązywać przez próbny okres do 28 lutego 2030 r.

Aplikację testowano w kopalniach

Szwedzki parlament wyraził zgodę na próbne, rutynowe badania wzroku kierowców nawet, gdy nie ma wobec nich podejrzenia o popełnienie przestępstwa. Zastrzeżono jednak, że chodzi tylko o rutynowe kontrole prowadzących pojazdy mechaniczne.

Zanim Szwedzi dopuścili aplikację Sighitic Analytics do użycia przez policję wobec kierowców, ta była sprzedana branży górniczej z Ameryki Południowej do testowania pracowników.

W Polsce policja posługuje się narkotestami, ale tylko, gdy istnieje podejrzenie, że kierujący autem może być pod wpływem środków odurzających.

REKLAMA

Czytaj także:

brd24.pl, paw/ 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej