USA nie przywrócą broni jądrowej Ukrainie. "Nie dajemy im zdolności nuklearnych"
Ukraina nie może liczyć na przywrócenie broni jądrowej, którą oddała po upadku Związku Radzieckiego. Informacje w tej sprawie przekazał w niedzielę w telewizji ABC doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.
2024-12-02, 10:06
Odpowiedział w ten sposób na pytanie dotyczące artykułu w dzienniku "New York Times" z listopada, w którym gazeta - powołując się na anonimowe zachodnie źródła - zasugerowała, że prezydent USA Joe Biden przed końcem swojej kadencji będzie chciał przekazać broń jądrową Ukrainie.
- Nie jest to brane pod uwagę. To co robimy, to dajemy Ukrainie różne standardowe możliwości, aby mogła efektywnie się bronić i walczyć z Rosjanami, nie dajemy im zdolności nuklearnych - tłumaczył Sullivan.
Ukraina nie dostanie z powrotem broni jądrowej
Na pomysł przywrócenia Ukrainie broni nuklearnej zareagowała w zeszłym tygodniu rosyjska władza. Nazwano go "całkowitym szaleństwem". Przy okazji Kreml stwierdził, że zbrojna inwazja, którą Rosja przypuściła na Ukrainę 24 lutego 2022 roku miała rzekomo "zapobiec" takim scenariuszom.
- Trump chce zakończyć wojnę na Ukrainie. "Musi być roztropny, nie chce przegrać z Rosją"
- Nowa broń z USA dla Ukrainy. "To też sprawa bezpieczeństwa Polski"
Kijów był w posiadaniu części arsenału jądrowego Związku Radzieckiego, który odziedziczył po upadku tego państwa w 1991 roku. Jednak ukraińskie władze zdecydowały się oddać arsenał w zamian za uzyskanie gwarancji bezpieczeństwa i respektowania integralności terytorialnej kraju przez Rosję, USA i Wielką Brytanię. Ta umowa została uwieczniona w postaci Memorandum Budapeszteńskiego, które zostało zawarte w 1994 roku.
Źródła: PAP/ABC News/Reuters/hjzrmb
REKLAMA